Снимка: Pixabay
Финансовото министерство обяви за обществено обсъждане нови промени в наредбата за касовите апарати. Те целят повишаване на прозрачността и отчетността, като въвеждат редица нововъведения, които ще засегнат както търговците, така и клиентите. Предложенията включват изискване за показване на общата сума в левове и евро, електронни касови бележки, както и нови мерки за сигурност при търговията с горива.
Една от най-съществените промени предвижда касовите бележки да показват общата дължима сума не само в левове, но и в евро. Също така на бележките ще се посочва и използваният обменен курс. Това нововъведение цели по-голяма прозрачност и улеснение за потребителите в контекста на бъдещия преход към еврото.
Друга иновация е въвеждането на електронни касови бележки, които ще се генерират от вендинг машини. За да бъде това възможно, машините ще трябва да събират информация за клиента, необходима за издаването на фискалния бон в електронен формат. Ще се изискват данни за начина на плащане, както и часът и датата на издаване на документа.
Търговците на течни горива ще трябва да отговарят на нови правила. Касовите апарати в тези обекти ще бъдат свързани чрез API с мобилни приложения за по-сигурен обмен на данни. Това ще позволява в реално време да се следи статусът на средствата за измерване – например дали колонката е свободна, зареждането е приключило или са възникнали технически грешки. Също така ще се отчита както количеството заредено гориво, така и начинът на плащане.
Търговията с природен газ и пропан-бутан обаче няма да се управлява чрез API, като по този начин се предотвратяват потенциални злоупотреби.
Въвеждането на новите изисквания е свързано и с изменения в Закона за ДДС. Целта е да се предотвратят фалшиви фактури, издавани въз основа на касови бележки за зареждане на гориво, чрез които неправомерно се възстановява платен данък. Новите правила ще гарантират, че всяка продажба ще бъде отчетена коректно.
Също така се поставят нови изисквания към електронните системи, използвани в по-големите обекти. Те задължително трябва да разполагат с вградена защита срещу манипулации. Целта е да се предотврати прекъсването на работата на отделните модули или използването на нерегламентирани методи, които помагат да се скрият продажби.
Финансовото министерство предлага разширяване на списъка със занаятчии, освободени от използване на фискални устройства. Това облекчение ще важи за лица, които не са регистрирани по ДДС и чийто годишен оборот е под 100 000 лв. Въпреки това автомонтьорите и автосервизите няма да бъдат включени в този списък.
С наредбата се въвеждат правила за документиране на сторно операциите, включително когато възстановяването на средства става чрез банков превод или с банкови карти. Освен това, при бракуване или извеждане от употреба на касов апарат, ако фискалната памет бъде демонтирана, устройството няма да може да бъде използвано повторно.
В случай на загуба или кражба на касов апарат, НАП ще трябва да бъде информирана в тридневен срок. Същото ще важи и за дневниците за финансови отчети.
Днес във Варна се проведе заседание на ПК "Наука и образование", по време на което…
От Варненска и Великопреславска света митрополия обявиха програма на предстоящи богослужения през Страстната седмица и…
Промени в движението през тунелите „Топли дол“ и „Правешки ханове“ на АМ „Хемус“: Великденско улеснение…
Двама мъже от Варна са привлечени към наказателна отговорност и са задържани за срок до…
Днес се проведе брифинг на кмета Благомир Коцев във връзка с развитие по казуса с…
Автомобилната индустрия пред ново предизвикателство: Европейският съюз е на път да забрани употребата на въглероден…
Leave a Comment