Общество

Омбудсманът Велислава Делчева алармира: Над 173 000 българи без достъп до питейна вода

Реклама

Над 60% загуби по водопреносната мрежа – водната криза в България се задълбочава

Близо 173 000 българи са лишени от достъп до питейна вода – тревожна статистика, споделена от омбудсмана Велислава Делчева в ефира на Българската национална телевизия (БНТ). Делчева подчерта, че загубите по водопреносната мрежа остават средно около 60% за страната, а на места дори достигат шокиращите 80%.

ВиК дружествата: Необходима е по-строга отговорност и контрол

Според омбудсмана, голяма част от отговорността за безводието и лошото качество на услугите се крие в слабия контрол и липсата на отговорност от страна на ВиК дружествата. „Абсолютно безнаказано се чувстват ВиК дружествата. Една от препоръките, които отправяме, е да се търси по-голяма отговорност как изпълняват задълженията си за инвестиции във водопреносната мрежа и по отношение на качеството на водата. Всеки гражданин трябва да получава неустойка за лошо качество на водата“, заяви Велислава Делчева.

Суша и недостиг: Необходима е държавна стратегия за водните ресурси

В контекста на все по-зачестяващите периоди на суша и намаляващи водни ресурси, омбудсманът подчерта важността на дългосрочните стратегически действия.

„Питейната вода е много ценен ресурс. Пренебрегваме това, че е възможно да дойде време, в което тя ще бъде дефицит. Сега е моментът държавата да започне стратегически и дългосрочно да мисли как да поддържа водохранилищата и да подобри водоснабдителната мрежа“, каза Делчева.

Социални услуги и хосписи: Необходими са повече грижи и прозрачност

Делчева отчете, че държавата полага значителни усилия в сферата на хосписите, но е необходима по-ефективна реализация на законите. Тя посочи, че гражданите трябва да имат достъпна информация относно доставчиците и видовете социални услуги, които общините и центровете предоставят. Качеството на медицинските грижи и достатъчният брой места за нуждаещите се също са ключови приоритети.

Грижа за децата в интернати: Системни проблеми в образованието и възпитанието

По повод на скандалния случай на насилие в интерната в село Варненци, Делчева изрази притеснение от условията, в които се отглеждат децата. Тя сподели, че е получила сигнал за случващото се от УНИЦЕФ и Българския хелзинкски комитет. Данните от доклади показват, че ситуацията в останалите институции е аналогична.

„Не е нормално деца в 6. и 7. клас да не могат да четат или да не разбират какво четат. Важно е, когато излязат от интернатите, да притежават знания и умения, които ще им позволят да се реализират в живота. Недопустимо е да се оставят условия, които водят до престъпност и нарушаване на закона“, категорична бе Делчева.

Омбудсманът заяви, че приемните в страната са възстановени и предстои по-задълбочено обсъждане на темата за еврото.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Внимавайте какво пиете: Как студената вода влияе на тялото

Много от нас обичат да утоляват жаждата си с добре охладена вода директно от хладилника,…

преди 3 часа

Знаем ли какво ядем: Почти 5 тона негодни храни иззети само за един ден в България

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) извърши масирани проверки в ключови градове в страната,…

преди 3 часа

Автомобил избухна в пламъци на магистрала „Хемус“ в посока Варна

Тревожен инцидент разтърси автомагистрала "Хемус" днес по обяд, когато лек автомобил пламна в пламъци малко…

преди 5 часа

Наближава един от най-обичаните летни празници в България

Наближава един от най-обичаните летни празници в България – Петровден. Отбелязва се всяка година на…

преди 5 часа

Летни плажни опасности: Скрити рискове за здравето, които трябва да знаете

С настъпването на лятото плажовете се превръщат в най-желаната дестинация за отдих и забавление. Слънчевите…

преди 5 часа

Утре е голям празник: Вижте кои имена празнуват имен ден

На 28 юни календарът отбелязва имен ден за всички, чиито имена произлизат от българските корени…

преди 6 часа