Варна

Българските антарктици днес отпътуват от Варна (видео)

Реклама

34-ата българска антарктическа експедиция е на път

Изследователите отново и вече с четвърта група се отправят към българската база на о. Ливингстън.

Българските изследователи ще достигнат българската антарктическа база на Южния полюс, която ще бе открита за новия полярен сезон.

„Там работим по научни проекти, защото в Антарктида е най-голямата научна лаборатория на открито.Ще работим върху научни проекта, свързани както с изучаването на ледниците, така и с изследвания на ДНК на антарктическите бактерии, които се оказва, че за резистентни на човешките антибиотици“, каза ръководителят на българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев.

„Тези бактерии се срещат с човешките антибиотици на този най-чист континент на земята. Така разработваме нови лекарства. Имаме антарктически дрожди, от които вече са направени нови лекарства против рака от чилийски изследователи. Ние работим по този проблем с учени от института в Пловдив, така че много се вписваме в щурма на научната общност към разгадаване на едни големи проблеми пред човечеството“, допълни професорът.

Снимка: Николай Танчев

Българите достигната до непознат остров

При антарктическите проекти през миналата година за първи път български екипи стъпиха и на нови земи – на о. Смит.

„Той е изключително труднодостъпен. Ние преди 10 дни успяхме – това бяха капитаните на кораба ни и един учен само. С две лодки – едната задължително стои като резервна, за да пази тези на брега“, каза проф. Пимпирев.

Първият в морската история на България военен научноизследователски кораб “Св. Св. Кирил и Методий” се отправи на първата си научна мисия в Световния океан и бреговете на Антарктида. Той отплава точно в 14 часа от пристанището във Варна, предаде БГНЕС.

Снимка: Николай Танчев, „Нова Варна“

Вълнуващо пътуване за българските учени

От Варна корабът се отправя към Картахена, след това през Гибралтар, откъдето ще излезе в Атлантическия океан и Аржентина, а последната точка е остров Ливингстън, което ще стане в средата на февруари.

Антарктиците ни ще останат там около месец в рамките на 31-ата българска антарктическа експедиция с ръководител проф. Христо Пимпирев.

Проф. Пимпирев е доайен на българската антарктическа програма, участник в Първата национална антарктическа експедиция през сезон 1987/88. Той е ръководител на ежегодните национални научни експедиции до Антарктика и председател-учредител на Българския антарктически институт от 1993 г.

„Това е мечта на поколения български антарктици. Ние изследваме Антарктида от миналия век, но сме като стопаджии – който ни вземе. Сега сме на равно ниво с нации с дългогодишни традиции в изследването на Южния полюс“

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Серия от арести във Варна: Полицията удари дилъри на опасния наркотик фентанил

Двама рецидивисти попаднаха в капана на МВР при сделки с наркотици във Варна В рамките…

преди 2 часа

Счетоводителите и одиторите в България вече ще имат свой професионален празник

Официално: България ще отбелязва професионален празник на счетоводителите и одиторите на 17 април Българските дипломирани…

преди 2 часа

Добра новина след тежката катастрофа в Горна Оряховица: 12-годишното дете излезе от реанимация

След тежкия инцидент в Горна Оряховица: Едно от децата е изведено от реанимация в "Пирогов"…

преди 2 часа

Гълъб Донев представи бюджет 2026: 30% по-скъпи винетки и нови данъци за хазарта

Бюджет 2026: Скок на винетките, нов осигурителен праг и мерки срещу дефицита Министърът на финансите…

преди 2 часа

Скандалът „Баба Алино“: Емил Радев отрича съдружие на баща му с Олег Невзоров и готви дела

Евродепутатът Емил Радев отрече категорично твърденията за връзки между баща му и бизнесмена Олег Невзоров,…

преди 3 часа

Огромна промяна в „Ергенът“: Мъже ще се борят за сърцето на жена

"Ергенът: Марс и Венера" – новият формат, който преобръща правилата на шоуто След пет сезона…

преди 3 часа