Варна

Протест в „Аспарухово“: Жители сигнализират за масова сеч в горите край квартала

Реклама

Жители на „Аспарухово“ излязоха на протест заради масова сеч в горите край квартала

Паника сред хората — опасения за защита срещу наводнения и свлачища

Жители на варненския квартал „Аспарухово“ отново организираха протест и сигнализираха отговорните институции заради масова сеч в горите в покрайнините на квартала. Хората са притеснени от изсичането на горския пояс, който изпълнява функцията на естествена защита срещу наводнения и свлачища, и се опасяват от повторение на трагедията от 2014 г.

Официална проверка на място, разпоредена от Министерството

Днес се проведе официална проверка на терен, разпоредена от Министерството на земеделието и храните, в боровата гора над улица „Моряшка“ в кв. „Аспарухово“. На инспекцията присъстваха граждани, представители на Регионална дирекция по горите – Варна, служители на Североизточно държавно предприятие – Шумен, горски инспектори и други заинтересовани лица, предаде БНР.

Позицията на експертите: сечта е в частна територия и е завършила

Инж. Айсел Хасанова, експерт „Превенция и контрол“ в Североизточно държавно предприятие – Шумен, коментира пред Радио Варна, че по време на проверката не са констатирани нарушения, тъй като става дума за частна горска територия. По думите ѝ сечта вече е приключила, извършени са две предходни проверки от Регионална дирекция по горите и са отсечени само болни или опасни дървета.

Гласът на сигнала: тревога за здрави дървета и риск от наводнение

Подателката на сигнала, Светла Райнова, изрази притеснение, че се унищожават и здрави дървета, което според нея може да увеличи риска от наводнения при пороен дъжд. „В квартала масово се изсичат горите, изсичат белите ни дробове. Виждаме камионите как изнасят здрави и хубави дървета, а уж санитарна сеч.“, заяви тя.

Местната власт и държавните органи: поддръжка на протеста и законност на сечта

Кметът на район „Аспарухово“ Ивайло Маринов присъства на протеста пред общината и подкрепи протестиращите, като призова: „Варна трябва да се развива, но нека не е за сметка на горите.“

От Регионална дирекция по горите – Варна Ивайло Кондов, главен експерт, поясни, че гората е частна и сечта е законна. По думите му са издадени позволителни за сеч в съответствие със Закона за горите и лесовъдската намеса е необходима за устойчивото развитие на гората.

Какво следва?

Въпросът за баланса между развитие, опазване на гората и защитата на населението остава открит. Жителите на „Аспарухово“ продължават да настояват за прозрачност и гаранции, че горският пояс, изпълняващ важна бариерна функция срещу наводнения и свлачища, няма да бъде накърнен.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Автомобил избухна в пламъци на магистрала „Хемус“ в посока Варна

Тревожен инцидент разтърси автомагистрала "Хемус" днес по обяд, когато лек автомобил пламна в пламъци малко…

преди 7 минути

Наближава един от най-обичаните летни празници в България

Наближава един от най-обичаните летни празници в България – Петровден. Отбелязва се всяка година на…

преди 11 минути

Летни плажни опасности: Скрити рискове за здравето, които трябва да знаете

С настъпването на лятото плажовете се превръщат в най-желаната дестинация за отдих и забавление. Слънчевите…

преди 12 минути

Утре е голям празник: Вижте кои имена празнуват имен ден

На 28 юни календарът отбелязва имен ден за всички, чиито имена произлизат от българските корени…

преди 52 минути

Опасно горещо време обхваща 14 области в неделя

Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) обяви жълт код за опасно горещо време за…

преди 55 минути

Проверете дали попадате в списъка: Започва прекъсване на тока във Варненско от понеделник

Жителите и бизнеса в гр. Варна и редица населени места в областта трябва да се…

преди 59 минути