Енергийни пазари: Танкер „Mubaraz“ прекоси ключовия Ормузки проток за първи път от март
След продължителен период на напрежение в Близкия изток, бе отбелязан ключов момент за световната енергийна сигурност. Изцяло натоварен танкер с втечнен природен газ (LNG) успешно премина през Ормузкия проток, което е първият подобен случай от началото на март. През последните два месеца проливът беше практически затворен за търговско корабоплаване поради ескалацията на регионалния конфликт.
„Mubaraz“ прекъсна мълчанието в региона
Информацията, разпространена от Agence France-Presse (AFP), се позовава на данни от специализираната компания Kpler, проследяваща морския трафик на суровини. Според тях танкерът „Mubaraz“, управляван от националната петролна компания на Обединените арабски емирства (ОАЕ), е напуснал Персийския залив през април, пренасяйки 132 890 кубически метра втечнен природен газ.
Интересен детайл от маршрута на плавателния съд е, че товарът е качен на остров Дас (ОАЕ) още на 2 март. В края на същия месец корабът изключи своя транспондер за близо месец, като reappeared (повторно се появи) на радарите край бреговете на Индия.
Глобални последици от блокадата
Ормузкият проток е един от най-важните стратегически водни пътища в света, през който в мирно време преминават около 20% от глобалната търговия с енергийни ресурси. Неговата фактическа блокада предизвика сериозна световна енергийна криза, нарушавайки една пета от доставките на петрол и втечнен газ.
В разгара на кризата стотици кораби и общо 20 000 моряци останаха блокирани в рамките на Персийския залив. Към момента застрахователните компании и петролните гиганти следят ситуацията изключително внимателно, търсейки сигнали за трайно намаляване на рисковете за корабоплаването в района.
Успешното преминаване на „Mubaraz“ се разглежда от пазарните анализатори като внимателен, но оптимистичен индикатор, че транспортният коридор може постепенно да започне да възстановява своята нормална функция.