Агнешкото за Гергьовден: Цените скачат, българското месо на пазара е дефицит
Традиционната гергьовденска трапеза е изправена пред сериозно предизвикателство тази година. Българското агнешко месо се превръща в дефицитна стока, а потребителите все по-често ще бъдат принудени да залагат на вносни алтернативи. Това стана ясно от коментар на Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА), пред Българската национална телевизия (БНТ).
Рекорден внос и високи цени
Според данните на браншовата организация, българското агнешко на пазара е силно ограничено. Очаква се повече от половината от месото, което ще се предлага за Гергьовден, да бъде с чужд произход. „Вносът, който се предлагаше на българския пазар за Великден, включваше агнешко от Румъния и Македония, както и замразено и размразено месо от Нова Зеландия“, пояснява Караколев.
Прогнозите за цената на продукта са в диапазона между 15 и 18 евро за килограм. Експертът е категоричен, че всяка цена над 18-19 евро за килограм не би била пазарно разумна за крайния потребител.
Защо българското животновъдство изпитва трудности?
Ситуацията в сектора е продиктувана от редица външни фактори, които се отразяват директно върху себестойността на продукцията. Основните предизвикателства включват:
- Конфликтите, влияещи на глобалните пазари;
- Повишението на цените на горивата;
- Ръстът в разходите за логистика;
- Оскъпяването на фуражите за животните.
Липса на държавна подкрепа
Симеон Караколев подчертава, че докато съседните на България страни отдавна прилагат специализирани мерки за овладяване на пазарната нестабилност в животновъдния сектор, у нас липсват адекватни държавни механизми, които да подкрепят родните производители. Тази липса на навременна реакция поставя българските фермери в неконкурентна среда спрямо вносните стоки, което в крайна сметка се отразява както на наличността на родна продукция, така и на нейните крайни цени за празника.