49 години от пожара на „Ерма“: Варна се покланя пред подвига на генерал-лейтенант Илия Дончев
На 23 юни Варна ще сведе глава пред паметта на участниците в една от най-тежките и опасни спасителни операции в историята на града. От 10:00 ч. пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев, разположена в градинката до жп гарата, ще се проведе официална церемония по полагане на цветя, посветена на 49-годишнината от овладяването на пожара на танкера „Ерма“.
В събитието ще вземат участие ветерани от спасителната операция, които ще споделят свои спомени за изпитанията, пред които са били изправени. Проявата е знак на дълбока признателност към всички пожарникари, моряци, водолази и специалисти, демонстрирали безпрецедентна всеотдайност в името на обществената безопасност.
Историческият контекст: Битката с огнената стихия през 1977 г.
На 23 юни 1977 г. Варна е изправена пред заплахата от мащабна катастрофа. Либерийският танкер „Ерма“, акостирал на Варненското пристанище, започва разтоварване на близо 18 000 тона нефт, когато мощна експлозия разтърсва кораба, последвана от мащабен пожар.
Ситуацията е критична: огромните количества гориво на борда, в съчетание с близостта на нефтени бази, други плавателни съдове и военни обекти, поставят пристанището и целия град под реален риск от унищожително бедствие.
Професионализъм и смелост под ръководството на генерал-лейтенант Илия Дончев
В продължение на повече от 24 часа обединените сили на пожарната, флота и специализирани звена водят сложна битка с огъня под прякото командване на генерал-лейтенант Илия Дончев. След десетки взривове и денонощие на непрекъсната борба, на 24 юни стихията е окончателно овладяна.
Случаят „Ерма“ остава в историята на Варна като еталон за професионализъм, смелост и себеотрицание. Днес, 49 години по-късно, подвигът на участниците в операцията продължава да бъде символ на отговорността и готовността за саможертва в защита на гражданите и сигурността на морската ни столица.