„Не сме се научили от грешките си“: Еколози бият тревога за незаконни дейности край Кокарджа дере
Варна отново е изправена пред екологичен скандал и риск за сигурността на жителите. По сигнал на граждани, тежка техника подкопава корените на вековно дърво в района на Аязмото на „Подвис“ (ул. „Орхидея“), непосредствено над 11-етажен жилищен блок. Ситуацията е критична, тъй като действията се извършват въпреки официални забрани от институциите.
Нарушения и незачитане на предписанията
Адвокат Мария Ив. Димитрова сигнализира, че строителните дейности продължават с пълна сила въпреки писмо с изх. № СЖ-2(А6)/7.5.25 г. от Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР). Институцията вече е съставила акт за премахване на насипа от Кокарджа дере, но вместо изпълнение, към момента се извършва подкопаване на дървесната коренова система с цел застрояване в непосредствена близост до ствола.
Опасност от наводнения и зониране
Според Плана за устройство на територията (ПН към ОУП), зоната на 20 метра от двете страни на дерето е определена единствено за озеленяване. По време на проливни дъждове, водата от улицата, която исторически е била дере, се оттича през въпросния терен директно към водното корито.
Уроците от историята: Трагедията в Аспарухово
Жителите на Варна помнят болезнените уроци от миналото. На 19 юни 2014 г. наводнението в кв. „Аспарухово“ отне 14 човешки живота, погълна десетки автомобили и разруши множество домове. След голямото наводнение от 1951 г. доброволци с години са залесявали платата, за да спрат свличането на земни маси и наводненията.
Днес, вместо да се поддържа екологичният баланс, продължава агресивното изсичане и бетониране на критични зони. Въпросът, който вълнува обществеността, е ясен: защо продължаваме да повтаряме същите грешки, излагайки на риск живота и сигурността на варненци заради строителни интереси?