Тревога заради ебола: Лекар с положителен тест във Франция след мисия в ДР Конго
Франция официално потвърди първия си случай на вируса Ебола. Заразеният е лекар, който наскоро се е завърнал от хуманитарна мисия в Демократична република Конго (ДР Конго), съобщиха от френското здравно министерство. Властите предприеха незабавни мерки, като пациентът е поставен в строга изолация, а здравните служби активно проследяват всички негови контакти, за да предотвратят разпространението на заразата. Въпреки ситуацията, от министерството подчертават, че рискът за европейското население към момента остава нисък.
Епидемиологична обстановка: Щамът „Бундибуджо“
Според данни на Световната здравна организация (СЗО), броят на заразените в засегнатия регион вече надхвърля 1000 души, като жертвите на болестта достигат 267. Епидемията се дължи на щама „Бундибуджо“, който беше идентифициран със закъснение. Експерти от СЗО посочват, че вирусът е циркулирал сред населението в продължение на месеци, преди огнището официално да бъде обявено на 15 май.
Защо епидемията се разпространява бързо?
Абдирахман Махамуд от СЗО заяви по време на брифинг в Женева, че мащабът на настоящата епидемия се дължи на факта, че първоначалните случаи са възникнали в гъсто населени градски центрове, като градовете Буния и Монгбвалу. За разлика от минали огнища на болестта, които често са били локализирани в отдалечени селски райони и са затихвали сравнително бързо, този път ситуацията е по-сложна.
„Важното е, че трябва да увеличим мащаба на реакцията си, защото тази епидемия се разпространява по-бързо, отколкото ние можем да я овладеем“, коментира Махамуд след посещението си в Буния.