Ебола в Европа: Защо случаят с френския лекар не е повод за паника?
Първият регистриран случай на ебола във Франция след завръщането на лекар от хуманитарна мисия в Демократична република Конго предизвика вълна от тревога в Европа. Въпреки това, експертите са категорични – рискът от масово разпространение на заболяването на континента остава изключително нисък.
Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова поясни в ефира на „Нова Нюз“, че заразеният медик е бил изолиран незабавно след пристигането си.
Защо случаят не е опасен за общественото здраве?
По думите на проф. Христова, пациентът проявява много леки симптоми и е под постоянно лекарско наблюдение. „Няма никакъв риск. Пациентът сам е съобщил за състоянието си при пристигането и е бил моментално изолиран“, подчерта тя.
Основната разлика между ебола и пандемии като COVID-19 се крие в начина на предаване. Вирусът на ебола не се разпространява по въздушно-капков път. Заразяването е възможно само при директен контакт с телесни течности (кръв, слюнка, урина) на болен човек. Поради тази причина хигиената на ръцете и използването на специализирани защитни средства са напълно достатъчни превантивни мерки за медицинските екипи.
Ситуацията в Конго и мерките в Европа
Епидемията в Демократична република Конго, откъдето произлиза и случаят във Франция, е със смъртност около 25%. Към момента Световната здравна организация (СЗО) и Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) оказват съдействие на терен, за да ограничат заразата още при нейния източник.
Според проф. Христова към момента не са необходими извънредни мерки по летищата, включително и в България, тъй като няма директни полети от засегнатите райони. Нейният съвет е пътуванията до епидемичните региони да се избягват, освен ако не са наложителни.
Внимавайте за тропически болести и морбили
Освен темата за ебола, проф. Христова отправи предупреждение и към българските туристи, пътуващи в тропически дестинации. Наблюдава се ръст на „вносни“ случаи на денга (от Малдивите и Бали) и чикунгуня (от Сейшелските острови).
„Наблюдаваме увеличение спрямо предишни години. Хората задължително трябва да използват репеленти, за да се предпазят от ухапвания от комари“, съветва експертът.
По отношение на ситуацията с морбили у нас, проф. Христова отбеляза, че макар броят на заболелите във Врачанска област да е нараснал до 406 случая от началото на годината, темпът на разпространение вече постепенно се успокоява.