Общинският съвет във Варна създава работна група за справяне с чистотата и сметосъбирането
Общинският съвет във Варна взе важно решение по време на последното си редовно заседание, като създаде специализирана работна група, която да изготви алтернативни решения за благоустрояването, поддържането на чистотата и управлението на зелените площи. Инициативата идва след серия от дебати, фокусирани върху актуалното състояние на сметосъбирането в морската столица.
Кой влиза в работната група?
Начело на новосъздадената група застава председателят на Общинския съвет Христо Димитров. В нейния състав са включени още общинските съветници Стоян Петков, Кристиана Стоянова, Николай Костадинов, Станислав Георгиев, Юлиян Минчев и Павел Раличков.
Основната задача на екипа е да разработи работещи модели за постигане на по-чиста градска среда. Ангажиментите на групата включват задълбочен анализ на настоящата ситуация, оптимизация на дейностите по почистване и поддръжка, както и намиране на методи за намаляване на разходите чрез по-ефективни технически и организационни решения. Срокът за работа на групата е един месец, след който тя трябва да представи доклад с конкретни препоръки пред Общинския съвет.
Ще има ли криза с боклука след 5 юли?
Дискусията в залата беше провокирана от предстоящото изтичане на настоящия договор за сметосъбиране и сметоизвозване на 5 юли, при положение че процедурата за избор на нов изпълнител все още не е приключила.
Кметът на Варна Благомир Коцев отправи уверение към гражданите, че градът няма да остане без услугата по почистване. Според него общинската администрация е подготвила „План Б“, който включва два възможни варианта: удължаване на действащия договор или временно възлагане на дейността на друг изпълнител до финализирането на обществената поръчка.
Въпроси към администрацията и очаквания на съветниците
Въпреки уверенията на кмета, общинските съветници изразиха сериозни притеснения. Те поставиха въпроса за отговорността при евентуална криза с отпадъците и припомниха миналогодишните проблеми в сектора. Много от тях изразиха недоумение защо обществената поръчка, чиято стойност възлиза на 78 млн. евро, не е завършена навреме, въпреки обещанията на администрацията.
Припомняме, че такса смет във Варна беше увеличена с над 50% именно с цел осигуряване на по-качествено обслужване. Общинските съветници настояха тези средства да бъдат инвестирани прозрачно и ефективно в подобряване на чистотата, като подчертаха, че ангажиментът за по-добра среда трябва да бъде изпълнен без компромиси.