реклама

ДБ обвинява прокуратурата в „чадър“ над имотна мафия във Варна

Кадър: Нова телевизия

Скандал във Варна: Прокуратурата е прикрила схема за заграбване на държавни и общински имоти, твърдят от ДБ

Варна отново е в центъра на сериозен корупционен скандал, след като представители на „Демократична България“ (ДБ) отправиха тежки обвинения към Прокуратурата. Според тях държавното обвинение е допуснало безнаказаност по разследване за мащабна схема за присвояване на държавни и общински имоти в морската столица.

„Чадър“ над престъпна група?

Съпредседателят на „Да, България“ Божидар Божанов заяви, че докато Народното събрание дискутира реформите в съдебната система, наяве излизат случаи, в които действия или бездействия на Прокуратурата толерират престъпни практики.

„Вчера излезе репортаж на „Дневен ред“, от който става ясно, че във Варна организирана престъпна група е използвала фалшиви нотариални актове, за да завземе множество държавни и общински имоти“, посочи Божанов. По негови думи ГДБОП е разследвала активно случая и са били задържани лица. „В последния момент обаче, с подпис на Борислав Сарафов, делото е иззето от Окръжна прокуратура – Варна и прехвърлено в Софийската градска прокуратура при Емилия Русинова, където разследването е спряло“, допълни той. Според Божанов това е поредното доказателство, че Прокуратурата вместо да се бори с престъпността, осигурява „чадър“ над подобни схеми.

Мълчание от Софийската градска прокуратура

Народният представител от ДБ Стела Николова също коментира случая, като потвърди, че е отправила официално запитване до Софийската градска прокуратура за движението по досъдебното производство, иззето през 2025 г.

„Отговориха ми, че Конституцията разделя властите и няма нужда да ми предоставят информация“, сподели Николова. Тя подчерта, че схемата за имотни измами не би могла да бъде реализирана без съдействието на служители с достъп до кадастъра, които да насочват престъпниците кои имоти не са били актувани като държавна или общинска собственост.

Какво предстои за Варна?

Стела Николова заяви, че е подготвила списък с имотите, за които придобивната давност все още не е изтекла, и възнамерява да го изпрати до Община Варна и Министерството на земеделието. Тя призова двете институции да предприемат граждански искове за възстановяване на неправомерно придобитите терени.

Ситуацията е критична, тъй като част от имотите, сред които и парцел на брега на Варненското езеро, вече не могат да бъдат върнати поради изтекла давност или застрояване с жилищни кооперации. „Надявам се Министерството на земеделието и Община Варна да действат незабавно“, категорична бе Николова.

Източник: Информацията е базирана на изявления на народните представители от „Демократична България“ Божидар Божанов и Стела Николова, както и репортаж на „Дневен ред“.



🚀 За реклама в "Нова Варна

Супер оферта! Две рекламни публикации за само 300 лв. – максимална видимост за бизнеса ти! 📩 Свържи се на mediashop.bg@gmail.com

📲 Изпрати сигнал

Изпращате вашите сигнали и нередности по статии публикувани в медия “Нова Варна” на имейл: 📩 press.novavarna@gmail.com

➡️ Последвайте ни за още актуални новини в Google News

➡️ Следете за важни новини от Варна във Viber