Модернизираха сградата на РУ Провадия: Инвестиция от над 2 милиона лева за енергийна независимост
Официално бе представена напълно обновената сграда на Районно управление – Провадия. Проектът, целящ модернизация и значително повишаване на енергийната ефективност, бе реализиран успешно, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР – Варна.
На събитието присъстваха директорът на ОДМВР-Варна – старши комисар Цветан Пировски, началникът на РСПБЗН-Провадия – инспектор Никола Колев, както и кметовете на общините Провадия, Ветрино и Дългопол – Димо Димов, Димитър Димитров и Георги Георгиев.
Мащабна инвестиция за модерна инфраструктура
Общата стойност на вложените средства в проекта възлиза на 1 120 738,99 евро (2 191 974,94 лева). Финансирането е разпределено между две основни пера:
- Безвъзмездна помощ: 522 598,16 евро (1 022 113,16 лева) по Механизма за възстановяване и устойчивост (NextGenerationEU).
- Собствено финансиране: 598 140,83 евро (1 169 861,78 лева).
Резултати: От енергиен клас „D“ до „А“
Модернизацията включва цялостно обновяване на фасадата, подмяна на дограмата, ремонт на покрива и изграждане на съвременна VRF система за климатизация. Извършени са и множество мерки за пожарна безопасност и осигуряване на достъпна среда за хора с увреждания.
Експертна оценка доказва, че резултатите надхвърлят първоначалните очаквания. Вместо целевите 30% спестявания, сградата вече ще потребява 81,64 % по-малко първична енергия на годишна база. Благодарение на тези интервенции, Районното управление преминава от клас на енергопотребление „D“ директно в клас „А“.
Зелена енергия и бъдещи цели
Постигнатите подобрения водят до намаляване с 89,10 % на емисиите на парникови газове. Този проект е ключов пример за това как административните сгради могат да се трансформират в икономична и екологична инфраструктура, съобразена с европейските стандарти за климатична неутралност и „Зелената сделка“.
Реализираните дейности доказват, че комплексният подход – съчетаващ топлоизолация и подмяна на енергийните източници – е най-ефективният път към постигане на енергийна независимост в публичния сектор.