Хиляди граждани излязоха по улиците на българската столица в събота, за да изразят своето недоволство от управлението на кабинета „Радев“. Протестиращите блокираха движението по централните булеварди „Дондуков“ и „Цар Освободител“, като основните скандирания бяха „Оставка!“ и „Тук не е Москва!“.
Критики към бюджета и външната политика
Едни от основните организатори на протеста, Манол Глишев от инициативата „Боец“, отправи остри критики към държавния бюджет, определен от него като „по-лош дори от росенжелязковия“. Според Глишев, правителството продължава да изнася оръжие за Украйна, но в същото време лъже, че спира помощта за нападнатата държава.
Закриване на институции: Миналото и бъдещето на България под въпрос?
Глишев постави и въпроса за едновременното закриване на Комисията по досиетата и Парламентарната комисия по демографската политика, децата и семейството. Според него, тези действия представляват „закриване на миналото и бъдещето“ на България.
„Радев е лъжец, както и Борисов и Пеевски“
Методи Лалов, друг оратор на протеста, категорично заяви, че България няма да служи на руския президент Владимир Путин. Лалов директно обвини президента Румен Радев в лъжи, като го постави наравно с политици като Бойко Борисов и Делян Пеевски.
Полицейски кордони около „триъгълника на властта“
В района на Министерския съвет, известен като „триъгълник на властта“, беше разположена значителна полицейска сила. Служителите на реда не допуснаха протестиращите да се приближат до входа на правителствената сграда.
Мирен протест и национален химн
Въпреки напрежението и ясните искания, протестът премина мирно, без инциденти. Демонстрацията завърши с изпълнението на националния химн на България от периода 1886–1947 г., което символично подчерта дълбоките исторически корени и стремежите на нацията.
Исторически паралели и призив за бъдещи действия
Манол Глишев приключи изказването си с остро сравнение, заявявайки, че България от поне 82 години насам се управлява от „неграмотни и простаци“, като изброи имена от различни исторически периоди, включително Вълко Червенков, Антон Югов, Тодор Живков, Бойко Борисов и Румен Радев. Той призова събралите се да се появят отново и през следващата седмица, „ако не искат Путин да им е цар и децата им да пеят руския химн“.
„Зелени закони“ и общото дело
Вера Стаевска от инициативата „Зелени закони“ се обърна към множеството с думи за единство и постоянство. Тя подчерта, че въпреки различията между присъстващите, всички трябва да работят заедно, за да бъдат „по-силни, по-постоянни и все повече“ в усилията си за сваляне на правителството от власт.