Три оцветителя в напитките и храните крият риск за здравето на потребителите и най-вече на децата. Това показва ново изследване на доц. Георги Милошев, ръководител на лабораторията по молекулярна генетика към БАН, цитирано от „Преса“. Става дума за оцветители, известни като Е-143 (фаст грийн), Е-132 (индигокармин) и Е-127 (еритрозин). Те боядисват храните в зелено, синьо и червено и най-масово се използват в сладкиши, шарени бонбони и напитки. Според европейските регистри в минимални дози тези вещества са безвредни, но изследванията на нашия учен показват, че те променят структурата на ДНК и крият риск за здравето на хората. Производителите на безалкохолни у нас вече заменят Е-тата с природни багрила, обясни експертът Георги Джатов. За получаване на червения цвят, който е характерен за напитки като малината и вишната, се използва екстракт от люспите на грозде, известен с търговското име „грейп скин“. Това вещество спада към групата на т.нар. антиоксиданти, но е значително по-скъпо от химикалите. Малко по-евтин е друг природен оцветител, който също се използва за получаване на червен цвят. Той се извлича от червен морков и има същия ефект. Зелени напитки, каквито имаше в миналото, когато на мода бе „Киви“, вече почти не се предлагат. Досега лимоненожълтият цвят на лимонадата се постигаше с веществото тартразин, което се крие под наименованието Е-102. Сега като заместител се използват каротени. Проблемът е, че природните бои са по-нетрайни, затова и срокът на годност на напитките трябва да се намали. Това е противоречието между интересите на производителите и търговците и на потребителите.
🚀 За реклама в "Нова Варна
Супер оферта! Две рекламни публикации за само 300 лв. – максимална видимост за бизнеса ти! 📩 Свържи се на mediashop.bg@gmail.com📲 Изпрати сигнал
Изпращате вашите сигнали и нередности по статии публикувани в медия “Нова Варна” на имейл: 📩 press.novavarna@gmail.com➡️ Последвайте ни за още актуални новини в Google News
➡️ Следете за важни новини от Варна във Viber
