Нови, допълнени мерки за ограничаване на коронавируса на територията на област Варна бяха взети след заседание на Областния кризисен щаб в събота следобед.
Те идват, след като сутринта бе регистрирана първата положителна проба за COVID-19 във Варна. Даде я варненец, пътувал до Испания и Италия.
На заседанието бе предоставена информация от РЗИ-Варна, УМБАЛ „Св.Марина“, ОДБХ и от всички присъстващи членове на щаба относно обстановката в града и от направените предложения са взети единодушно следните решения, става ясно от публикуван протокол.
I. ЗА ПРЕДПРИЕМАНЕ НА ПРОТИВОЕПИДЕМИЧНИ МЕРКИ И ПРИЛАГАНЕ НА СТРОГ ДЕЗИНФЕКЦИОНЕН РЕЖИМ В ОБЕКТИТЕ ЗА ПРОИЗВОДСТВО И ТЪРГОВИЯ С ХРАНИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЛАСТ ВАРНА, КАКТО СЛЕДВА:
1. В обекти, които произвеждат и предлагат на място, храни (фурни, сладкарски изделия);
2. В обекти, в които извършват търговия с храни (супермаркети, малки магазини за хранителни стоки, складове за търговия):
– да се извършва често проветряване на обектите – най-малко през 30 минути;
– дръжките на врати, фризери, хладилни витрини, кошници и колички за продукти, лентите на ескалатори, парапети, бутони и врати на асансьори, ключове за осветление, механизми дистанционно управление на врати и всички останали повърхности, които влизат в пряк контакт с ръцете на гражданите и служителите да бъдат периодично дезинфекцирани с вирусоциидно действие на препарати през интервал от 20 минути;
– да се създаде организация от собствениците на посочените обекти за недопускане струпването на хора, като се определи лице / лицатa, които да въвеждат ред;
– да се следи да има отстояние между отделните граждани пред гишета, витрини, каси и други, най-малко 1,5 метра;
– да се следи здравословното състояние на персоналът, работещ в посочените обекти и да се предприемат своевременни мерки при установяване на симптоми на заболяване.
3. Категорично се забранява струпването на опашки на граждани в обектите за търговия с храни.
4. Категорично се забранява задържане на хора и консумация на храни, пред или в супермаркети, магазини, фурни, баничарници и др.
5. Масите и столовете в посочените обекти следва да бъдат събрани и да се ограничи достъпа до тях .
6. В хотелите, в които има заведения за хранене и /или питейни заведения:
– да не се предлагат храни на блок маса;
– да се използват съдове за еднократна употреба;
– да предлагат хранене (закуска, обяд или вечеря) по предварително избрано меню, като порционът да бъде опакован в съдове за еднократна употреба и клиентът да го консумира самостоятелно.
7. Наемателите на магазини и маси на общинските пазари да не допускат струпването на опашки на граждани и да въвеждат ред за спазване на отстояние най-малко 1,5 метра на човек от човек. Фермерските пазари преустановяват работа.
8. Собствениците на вендинг автомати за кафе и пакетирани храни, да предприемат съответните действия по дезинфекция на бутоните, отделенията за монети и всички други повърхности, които са в контакт с ръцете на потребителите;
9. Да се използват препарати за дезинфекция на повърхности и ръцете на персонала само с вирусоцидно действие.
10. Регистър на разрешените биоцили с вирусоцидно действие е публикуван на електронната страница на Министерство на здравеопазването;
11. Магазини за промишлени стоки и ателиета за услуги на граждани (златарски, ключарски и др.) работят като извършват поне 3-кратна дезинфекция на търговските площи – тезгяхи и подове, дръжки, врати, ключове за осветление. Посещението в такива обекти, трябва да е съобразено с плоша на обекта с осигурено отстоянне на клиентите от 1,5 метра.;
Всички останали обекти на пазарите, които предлагат нехранителни стоки да не извършват дейност.
12. Всеки, който не спазва дадените указания ше бъде санкциониран.
13. Всички по-горе изброени противоепидемични мерки и прилагане на строг дезинфекционен режим в обектите за производство и търговия с храни на територията на област Варна да бъдат сведени до знанието на кметовете на общини на територията на област Варна.
II. ВЪЗЛАГА НА ДИРЕКТОР НА РЗИ-ВАРНА ДА ИЗДАДЕ ЗАПОВЕД ПО ОТНОШЕНИЕ АНГАЖИМЕНТА ЛИЧНИТЕ ЛЕКАРИ ДА ИЗВЪРШВАТ ПРЕГЛЕДИ НА ПАЦИЕНТИ С НАЛОЖЕНА КАРАНТИНА ПРИ НЕОБХОДИМОСТ.
III. ВЪЗЛАГА НА КМЕТОВЕТЕ НА ОБЩИНИ В ОБЛАСТ ВАРНА СЪВМЕСТНО СЪС СТРУКТУРИТЕ НА МВР ДА ОРГАНИЗИРАТ КОНТРОЛ ВЪРХУ ПРОПУСКВАТЕЛНИЯ РЕЖИМ НА АВТОГАРИ И ЖП ГАРИ (да се извършва мерене на температура, да се да указва съдействие при установена нужда).
IV. РЗИ ДА ОРГАНИЗИРА ПОСТАВЯНЕТО НА ОБОЗНАЧИТЕЛЕН ЗНАК ЗА КАРАНТИНА ВЪРХУ ВХОДНАТА ВРАТА НА ЖИЛИЩЕТО.
Контрол върху точка I се възлага на директор на РЗИ Варна и директор ОДБХ Варна.
Контрол върху точка II се възлага на директор на РЗИ Варна.
Контрол върху точка III се възлага на директор на кметовете на общини в област Варна и органите на МВР.
Контрол върху точка IV се възлага на директор на РЗИ Варна.