in

Инфекционист: При ухапване от кърлеж не го въртете

С настъпването на хубавото време започват и оплакванията от ухапване от кърлежи.

Инфекционистът д-р Нина Янчева каза пред „България сутрин“ и Bulgaria ON AIR, че кърлежите обитават най-често сенчести места с повишена влага.

При ухапване е много важно да не въртим кръвопиеца.

„Можем да го отстраним и в домашни условия, но не трябва да се мести и върти. Не трябва и да се маже с мазнини. Това провокира изхвърлянето на слюнна течност в него. Отстраняването трябва да е с пинсета, максимално близо до кожата, бавно и внимателно. След това слагаме отстранения кърлеж в спирт и го носим в лаборатория за изследвания“, посъветва д-р Нина Янчева.

Инфекционистът предупреди, че кърлежите се закачат по меките и окосмени части. Те предават 16 вида болести. У нас най-разпространени са лаймската болест и марсилската треска.

„При марсилската треска се проявява кожна промяна на ухапаното място. Без лечение заболяването преминава в следващ стадий. Марсилската треска е по-рядка. При заразяване човек вдига температура, а на мястото на ухапването се появява черно петно“, посочи д-р Янчева.

По публикацията работи: Ивайла Андонова

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/