„Компютърно моделиране“, „Лаборатория за изкуство“, „Безопасност за движение по пътищата и „Практични финанси“ са четирите нови национални състезания, които Министерството на образованието и науката предвижда
Това е заложено в публикувания за обществено осъждане публикувания за обществено обсъждане график на ученическите олимпиади, национални състезания и състезания по професии за предстоящата учебна година
Националното състезание по „Компютърно моделиране“ ще се провежда за трети и четвърти клас. Целта е да се даде възможност на учениците да проявят знанията и уменията, които са усвоили в часовете по „Компютърно моделиране“ и способността им да създават компютърни модели на познати обекти и явления. Учениците ще могат да демонстрират и способностите си да анализират и разработват дигитални проекти.
Идеята за ежегодно провеждане на състезание по „Безопасност за движение по пътищата“ (БДП) цели да стимулира учениците чрез съревнование да овладяват познаването на правилата за движение по пътищата, а оттам да повиши тяхната сигурност, когато са извън класната стая или дома си.
Националното състезание „Лаборатория за изкуство“ ще провокира учениците да изявяват своите таланти в областта на изкуството и ще бъде своеобразна платформа за откриване на млади таланти.
„Практични финанси“ ще проверява финансовата грамотност на учениците в гимназиалния етап чрез решаване на различни казуси и задачи.
МОН предвижда общинските кръгове на ученическите олимпиади за учебната 2020-2021 г да се провеждат по график от декември до март, областните кръгове – през февруари и март, а националните – през март, април, май и юни.
Националните състезания ще се провеждат по график от ноември до юни следващата година, а състезанията по професии –през март, април и май.
Датите и часовете за провеждане на състезанията няма да съвпадат с учебните занятия.