Ксеноботи – учените създадоха първите живи роботи, които могат да създават поколение
Американските учени, които преди време успяха да създадат първите живи роботи, сега твърдят, че формите на живот, известни като xenobots, вече могат да се възпроизвеждат и то по начин, който не се наблюдава при растенията и животните, пише „Дневник“.
Образувани от стволовите клетки на ембриони от определен вид жаба (Xenopus laevis), от която носят и името си, тези малки роботи са широки по-малко от милиметър. За тях се заговори публично за първи път през 2020 г., след като експериментите показаха, че могат да се движат, да работят заедно в групи и да се самолекуват, съобщава Си Ен Ен. Сега учените от трите американски университета, които ги разработиха, съобщиха, че са открили изцяло нова форма на биологично възпроизвеждане, различна от всяко животно или растение, познато на науката.
„Това е робот, но също така очевидно е организъм, направен от генетично немодифицирана жабешка клетка“, казва Джош Бонгард, професор по компютърни науки и роботика в Университета на Вермонт и водещ автор на изследването.
Той разказва, че роботите са използвали „кинетично възпроизвеждане“ – процес, за който е известно, че се случва на молекулярно ниво, но никога досега не е наблюдаван в мащаба на цели клетки или организми. С помощта на изкуствен интелект учените установили, че най-подходящата форма за този тип възпроизвеждане е „С“ и след това наблюдавали как С-образните роботи събират стотици стволови клетки около себе си и няколко дни по-късно от тях се появяват нов xenobot.
По публикацията работи Снежина Раева