Категории: Други

Мозъкът чисти токсини по време на сън

Реклама

Учените отдавна са стигнали до извода, че здравият сън спомага за укрепване на по- рано придобити знания и за подобряване на паметта като цяло. Но да разберат какви именно процеси протичат в мозъка по време на сън, учените не могли, пише BBC.


Група изследователи от Китай и Съединените щати провели серия от анализи, използвайки напреднали технологии за изучаване на образуването на нови връзки между мозъчните клетки (синапси) по време на сън.
Според проучване, публикувано в списание Science, дори и интензивни занятия и интелектуални натоварвания не могат да помогнат да се компенсира загубеното без сън време.
Според експертите, изследователите са били в състояние да проведат подробно и значимо изследване, чрез което за науката се е разкрил още по- широко такъв феномен като паметта и нейните механизми.
Изследователи от университета в Ню Йорк и Пекинския университет Шенжен (Shenzhen) провели няколко изследвания върху мишки.
Оказало се, че по време на сън при мишките, в мозъка се образуват значително повече нови връзки между невроните, отколкото по време на бодърствуване. Животните обработвали и усвоявали нова информация.
Прекъсвайки съня на животните на определени етапи, изследователският екип открил как работи усвояването на информация във фазата на бавния и бърз сън.
По време на фазата на бавния или дълбок сън в мозъка се възпроизвежда и обработва цялата информация, която е получена в течение на деня.
„Ние отдавна знаехме, че сънят помага на мозъка и засилва паметта, но нямахме и най-малка представа какво се случва в този толкова важен и активен процес“ – казва професорът в университета в Ню Йорк, Уен Биао Ган.
„Преди това ние смятахме, че сънят – това е времето, когато цялото тяло си почива и възстановява. По този начин, на следващия ден, след здравословен и пълноценен сън нашето тяло и глава работят по-добре. Но се оказа, че зад всичко това стоят далеч по-важни биологични процеси“- казва професорът. И те са само част от целия спектър на благоприятните ефекти от пълноценен сън върху човешкото тяло.
Миналата година, учените са стигнали до извода, че по време на сън мозъкът изчиства токсините, попаднали в него през деня.
Според учените, здравословните проблеми в съвременното общество се дължат на ритъма на живот и повърхностното отношение на хората от 21-ви век към съня.
Лекарите предупреждават, че в резултат на липсата на сън, човек може да развие сериозни заболявания като рак, сърдечни заболявания, диабет тип 2, затлъстяване, и различни инфекции.
„Ако хората спяха по-дълго – те всички, без изключение, щяха да са по-добре“ – казва професор Ръсел Фостър.

 

30 думи

 

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Какво ще бъде времето днес по Черноморието

Днес ще е слънчево, в източните райони със слаб вятър от север-северозапад. Дневните температури ще…

преди 2 часа

Какви са полезните свойства на киселите краставички

Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…

преди 16 часа

Полезно ли е пресичането на киселото зеле

Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…

преди 16 часа

Спряха ферибота Свищов – Зимнич

Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…

преди 16 часа

Искат срещата между ГЕРБ и ПП-ДБ да бъде публична

Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…

преди 16 часа

Задължителни ли са зимните гуми у нас

Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…

преди 16 часа