Категории: Други

Пропуските в храненето през зимата крият рискове за здравето

Реклама


Организмът ни през зимата се нуждае от повече енергия, тъй като изразходва повече калории за поддържане на телесната температура.
Заради този допълнителен разход на енергия и по-суровите условия на околната среда, храненето става изключително важно перо в ежедневната грижа за себе си.
Задължително условие е храненето да е достатъчно и се осигуряват необходимите калории за поддържане на физиологичните процеси на органите и градивните елементи за мускулатурата и образуването на белтъци, за да се поддържа силата на имунитета.
В този смисъл храненето трябва да е балансирано, на равни интервали през деня, за да се предотврати спадът на кръвна захар и последващите мудност, загуба на тонус, световъртеж и несигурност при придвижването.
Приоритет трябва да се дава на топлите храни, супи и ястия и се консумират постоянно горещи напитки – предимно чай, мляко с мед, с какао, капучино, дори само кафе. Според вкуса и предпочитанията към тях е подходящо да се добавят мед, канела, ванилия, настърган джинджифил, които имат загряващ тялото ефект.
Подходящите супи са с месо или застройка, не случайно пилешката се дава като лек срещу грип и простуда.
Препоръчително е зеленчуците да се консумират приготвени под формата на ястия. Имат се предвид картофи, чушки, домати, тиквички и други, които няма как да са сезонни. Колкото и да сте почитатели на салатите, те остават вкусно предястие, тъй като парниковите не съдържат кой знае какви витамини и други ценни вещества. По-полезните салати са тези от настъргани моркови, ряпа и др. кореноплодни.
И при ястията, и при приготвянето на салатите, можете да наблягате на бобовите култури и царевица.
Всякакъв вид подправки при приготвянето на салатите и ястията са подходящи, особено червен и черен пипер, куркума, джоджен, чубрица, босилек, риган, чили, чесън на прах, дори свеж магданоз и копър. Кромид лук, скилидките чесън, празът си остават силно препоръчителни за семейната трапеза вечер.
Акцент в храненето трябва да се постави върху приема на белтъчни храни и полезните мазнини. Такава група оформят рибата, особено мазна, чистото месо, яйца, мляко и млечни продукти.
Мазнини следва да се приемат, но с животинските не бива и да се прекалява, тъй като те предразполагат и задълбочават възпалителните процеси и затормозяват организма при боледуване и бързото излекуване.
Сладките продукти могат да заредят с енергия и топлина, но за малко. След обичайното покачване на кръвната захар след тяхната консумация, последващият й спад може да доведе до влошаване на вече наличен дискомфорт – и се проявят зиморничавост, сънливост и ниска продуктивност в не по-малка степен от гладуването./puls.bg

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Царят на трапезата: Как да приготвим най-вкусния тиквеник

Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…

преди 3 часа

Идва Андреевден. Как се подготвя празничната трапеза

След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…

преди 3 часа

Новата седмица започва с празник. Ето кой има имен ден в понеделник

Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…

преди 3 часа

Масови полицейски проверки по пътищата на страната

10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…

преди 3 часа

Няколко вида чай, които ще ви избавят от кашлицата

Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…

преди 5 часа

Това е рецептата за най-вкусната супа топчета

Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…

преди 5 часа