Категории: Други

Как се живее в царството на джихадистите (+18)

Реклама

Те убиват и изнасилват, конфискуват имущество, забраняват алкохола, цигарите и храната от консерви, малтретират друговерците и налагат социалистически порядки – това разказват хора, избягали от царството на джихадистите.

Пътуваме с маршрутка от Ербил за Киркук, а разказите на хората, седнали до нас в колата, разкриват истинските мащаби на трагедията, която изживяват хората в днешен Ирак. Около 80 километра е разстоянието от Ербил до богатия на петрол Киркук, контролиран в момента от отрядите на кюрдските сили Пешмерга. Миналото лято те изпревариха бойците от „Ислямска държава“ и защитиха града срещу настъплението на джихадистите.

До шофьора на маршрутката седи широкоплещест мъж на име Марван, който е платил повече от пътниците на задните седалки, за да може да седи отпред. Първоначално Марван се спотайвал в родния Мосул, надявайки се, че след като прогонят предишните управници, джихадистите ще напуснат града. „Но от ден на ден терористите ставаха все повече, а онези, които поеха управлението, бяха познати лица – все хора, заемали ръководни постове още по времето на Саддам Хюсеин. Затова и срещу тях нямаше силна

съпротива“,разказваМарван.

„Никой не знаеше откъде идват парите за заплати“

Самият той също успял да се върне на работното си място в градската управа. „Мислехме си, че всичко ще е както преди. Никой не знаеше откъде идват парите за заплати. Просто бяхме доволни, че ни плащат редовно и навреме“, разказва Марван и добавя, че от управниците, дошли на власт след падането на Саддам Хюсеин, не можел да очаква подобен лукс. Постоянните битки между отделните политически фракции парализирали Мосул. А корупцията и шуробаджанащината направо довършили града. „На хората им беше писнало, не издържаха вече“, споделя Марван и казва, че именно затова първоначално джихадистите били приети радушно. Двумилионният Мосул е третият по големина град в Ирак – и първата метрополия, превзета от бойците на „Ислямска държава“. След това в техните ръце падат Тикрит и огромен брой по-малки градове в провинциите Салахедин и Дижала, както и почти цялата провинция Анбар.

Над 8 милиона души в Ирак и Сирия живеят в районите, контролирани от „Ислямска държава“. Джихадистите владеят територия колкото цяла Великобритания. Провъзгласеният от тях халифат се простира на площ от 230 хиляди кв. км. между Западен Ирак и Източна Сирия. Който не успява да избяга навреме, се оказва принуден да се подчини на джихадистите.

„Това не е живот“

Марван е бил доскоро един от тези поробени хора. Новите господари набързо забранили слушането на музика, различна от ислямските песнопения. Забранили също така алкохола, цигарите и храната от консерви и въвели строго разделение на половете, което включвало задължителното забулване на всички момичета и жени. Дори на Марван, който е дълбоко религиозен сунитски арабин, тези мерки му се сторили прекалено строги. „Това вече не е живот“, казва Марван и така обяснява решението си да избяга от Мосул.

Друг от пътниците в маршрутката, млад мъж на име Юсеф, разказва как джихадистите прогонили най-напред християните. Отнели им всичко: земята, къщите, парите, жените дори. Въоръжени с мегафони, джихадистите призовавали „друговерците“ да приемат исляма. „В Мосул вече няма християни“, споделя Юсеф и разказва, че след това дошъл редът на язидите. „Особено тежка е съдбата на язидските жени – джихадистите им се нахвърлиха като варвари“, спомня си Юсеф.

„Това си е чист социализъм“

Друг пътник на име Ахмед разказва как в негово отсъствие терористите от „Ислямска държава“ конфискували къщата му в град Тилкеф – най-северната точка, контролирана от джихадистите. Сега той трябва да плаща наем за собствената си къща. Като него има много – ислямистите конфискували всички имоти, които към момента били необитаеми, след което започнали да събират наем: 83 долара на седмица за жилище и 125 долара седмично за къща. „Това си е чист социализъм“, казва Марван.

Пътуването ни с маршрутката приключва на контролния пункт пред портите на Киркук.Тук новопристигащите бежанци трябва се регистрират и да отговорят на въпросите на кюрдските служби за сигурност. Марван, Юсеф и Ахмед ще трябва да започнат разказа си отначало.

Източник:  Deutsche Welle

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Царят на трапезата: Как да приготвим най-вкусния тиквеник

Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…

преди 11 часа

Идва Андреевден. Как се подготвя празничната трапеза

След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…

преди 11 часа

Новата седмица започва с празник. Ето кой има имен ден в понеделник

Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…

преди 11 часа

Масови полицейски проверки по пътищата на страната

10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…

преди 11 часа

Няколко вида чай, които ще ви избавят от кашлицата

Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…

преди 13 часа

Това е рецептата за най-вкусната супа топчета

Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…

преди 13 часа