Категории: Други

Турция ни използва за по-евтин газ от Русия

Реклама

До две години България ще може да диверсифицира своите източници на природен газ. Това заяви бившият посланик на България в Русия Илиян Василев по време на дискусия посветена на отношенията Турция – Русия, на която бе представен доклад относно това какво представлява връзката между тези две държави за Европейския съюз. Докладът бе изнесен от старши анализатора в London School of Economics Димитър Бечев. На срещата присъства и бившият министър на икономиката енергетиката и туризма в първия кабинет Борисов – Трайчо Трайков.

Запитан откъде България ще може да диверсифицира източниците си, Василев не пожела да отговори, но посочи, че по-скоро е възможно това да стане от съседните ни Румъния и Гърция. В момента в Румъния има забрана за износ на местен газ, но Европейската комисия работи по въпроса и е възможно в скоро време този пазар да се отвори. В Гърция също има свободни количества, каза още бившият посланик в Русия.

След въпрос на Money.bg Василев коментира и предстоящото посещение на президента на Азербайджан Илхам Алиев в контекста на бъдещите доставки от находището в Каспийско море Шах Дениз 2. Василев заяви, че най-вероятно темата за природния газ ще е основната в двустранните срещи.

Той обаче предупреди, че при пълномащабна война и открит конфликт в Украйна е възможно газ от Азербайджан към Европа да не потече. Причината е, че за да стигне газът той, трябва да премине през територията на Грузия, която най-вероятно ще стане също обект на руска агресия.

Припомняме, че след военния конфликт през 2008 г. между Русия и Грузия Москва де факто присъедини северно грузинските територии Южна Осетия и Абхазия, като в Грузия остана тясна ивица, която в момента граничи с Черно море и Турция. Именно тази ивица е възможно да бъде обект на военен спор, който да преустанови всякакви намерения за доставка на азерски газ към Европа.

Трайчо Трайков също заяви, че в София е възможно Илхам Алиев да коментира ситуацията в Украйна. Той отбеляза, че досега Баку е запазвала дистанция по отношение на конфликта в Източна Украйна.

Турция – Русия – ЕС

В доклада на Димитър Бечев за отношенията Русия – Турция темата за руската интервенция в Грузия през 2008 г. също бе коментирана. Бечев отбелязва, че въпреки че Турция е член на НАТО, тя не е допуснала американско военен кораб-болница да навлезе в акваторията на Черно море през Дарданелите и Босфора. В същото време двустранните връзки между Русия и Турция са нараснали значително през последните години, като стокооборотът между двете е достигнал 35 млрд. долара, а Москва и Анкара имат амбицията да го увеличат до 100 млрд. долара.

Бечев отбеляза още, че в тази връзка Турция е отказала да въведе санкции срещу политически лица от Русия, както и финансови и търговски ограничения. Тъкмо обратното – Турция засили износът си към Русия. Той характеризира това поведение на Анкара като прагматизъм, при който Турция иска да запази своята независимост и в същото време да спечели максимално.

Здравото „лепило“, което свързва обаче Русия и Турция, се нарича енергетиката. Турция е вторият най-голям пазар за руски природен газ, а пък Русия е вторият по големина партньор на Анкара във външната търговия, допълни Бечев.Обект на това партньорство стана и „Южен поток“, който от 1 декември миналата година бе пренасочен на юг към страната и преименуван на „Турски поток“.

Този проект обаче е опортюнистичен и е по-скоро продукт на емоционално отколкото на прагматично решение, коментира Илиян Василев, защото Европа няма изгода да строи цяла нова газова инфраструктура до Балканите, за да взима това, което и се доставя в момента по тръбите от Украйна. Освен това Турция няма капацитет да измести Украйна и заради това, че на нейна територия няма няма достатъчно по големина газохранилища, които Василев нарече „сърце“ на всяка една газопреносна система. Той припомни, че в Украйна в момента има газохранилища за над 31 млрд. куб м. газ.

И според тримата панелисти вероятността на Русия да реализира „Турски поток“ е по-скоро малка отколкото голяма.

Именно на газовите отношения между Москва и Анкара пада жертва и България, заявиха панелистите. Ако се чудим защо не стават газовите връзки между България и Турция то за това има един очевиден отговор. Анкара не е склонна да осъществи интерконектор с България, защото тя използва този коз при разговорите си с „Газпром“ да иска по-голяма отстъпка за природния газ, каза още Димитър Бечев.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Избухна пожар в един от най-големите заводи за батерии в света

Въпросният завод се намира в Калифорния. Стотици хора са евакуирани от сградата, намираща се на…

преди 10 часа

Грипът във Варна: РЗИ обяви случаите за седмица

От лабораторни изследвания има 144 регистрирани случая на заболели с диагноза Грип, информират от пресцентъра…

преди 10 часа

Мъж, разпространявал течност за вейпове със забранено вещество във Варна, остава в ареста за постоянно

За постоянно в ареста остава мъж, обвинен в разпространение на течност за вейпове със забранено…

преди 11 часа

Девственица прави по 4 милиона долара на месец от сайт за възрастни

Момичето е най-успешният потребител на платформата и успява да печели колосалните 4 милиона долара месечно.…

преди 11 часа

Важна новина за учениците във Варна

Стана ясно, че през зимния период няма да се наложи преместване на ученици от варненските…

преди 11 часа

Разкриха инсцениран грабеж в столицата

Столични полицаи разкриха инсцениран грабеж, информират от МВР. Двамата съучастници са с повдигнати обвинения, единият от…

преди 12 часа