Оръжейни доставки на САЩ за Киев ще взривят ситуацията в югоизточната част на Украйна и Русия няма да може да остави подобни действия без внимание, заяви зам.-министърът на външните работи Сергей Рябков, цитиран от ТАСС.

„Това би било силен удар срещу Минските договорености, би взривило цялата ситуация, би станало поредно потвърждение, че тези, които се застъпват за подобни решения, са водени изключително от собствените си геополитически представи за необходимостта от т. нар. сдържане, ако не и отблъскване на Русия“, каза той.

„Ние няма да можем да останем безучастни към подобни провокационни действия

и ще бъдем принудени съответно да реагираме“, добави Рябков.

Според лидера на самопровъзгласената Донецка народна република Александър Захарченко САЩ вече са започнали широкомащабни доставки на боеприпаси и въоръжение в Украйна.

По думите му

украинската армия се нуждае от чуждестранно оръжие, защото практически е останала без оръжие.

„Украйна вече загуби толкова оръжие в Иловайск, в Дебалцево, че нейно вече просто не ѝ остана“, каза той.

Русия и САЩ си размениха и остри критики по време на откритите дебати в Съвета за сигурност на ООН.

Руският министър на външните работи Сергей Лавров косвено обвини САЩ, че са нарушили принципите на ООН, бомбардирайки Сирия, окупирайки Ирак „под фалшив предлог“ и манипулирайки мандат на Съвета за сигурност, като са създали хаос в Либия. Това е резултат от

опитите да се доминира в глобалните дела, да се властва над всички и навсякъде,

да се използва военна сила едностранно и в собствена изгода и интерес, каза Лавров.

Изтъквайки, че народите са в правото си да решават своето бъдеще „без намеса отвън във вътрешните им работи“, той предложи да бъдат внесени изменения в приетата през 1970 г. от ООН Декларация за принципите на международното право.

„Специален акцент трябва да бъде поставен върху недопустимостта да се подкрепя противоконституционна смяна на държавната власт“, препоръча Лавров.

Той предложи също изготвеният през 90-те години от Секретариата на ООН справочник по мирно решаване на спорове между държавите да бъде обновен при отчитане на „натрупания оттогава опит“.

В речта си руският пръв дипломат констатира, че „при преследването на илюзията за световно господство се използва широк набор от неблаговидни методи, като масиран натиск върху суверенни държави и опити да им се натрапват чужди решения и стандарти в политическата, икономическата и идеологическата област“.

Като водещ пример за това Лавров посочи

„откритото поощряване на антиконституционния държавен преврат в Украйна“. 

Външният министър на Русия отбеляза, че информационните войни „сериозно тровят“ международната атмосфера. Той изрази убеждението си, че „свободата на словото и самоизразяването“ не са оправдание за „манипулирането на информацията, промиването на мозъци и подривната дейност срещу държавите“.

По въпроса за едностранните санкции ораторът уведоми аудиторията, че те са плод на „архаично блоково мислене“ и водят до „натрупването на конфронтационен заряд“ в международните отношения.

„Предприемат се упорити усилия за превръщане на Съвета за сигурност в орган, който да подпечатва решенията на „лидера“, и понеже това не се получава, се опитват да отклонят Съвета за сигурност на ООН от изработването на политика по главния въпрос от неговата компетенция – поддържането на международния мир и сигурност“, отбеляза Лавров.

Американският посланик Саманта Пауър обвини Русия, че въпреки основополагащите задължения на страните-членки на ООН да зачитат суверенитета и териториалната цялост,

тя обучава, въоръжава, поддържа и воюва на страната на сепаратистите, които брутално са завзели украинска територия. 

Това е грубо нарушение на Хартата на ООН, заяви Пауърс, цитирана от Асошиейтед прес. Вместо да правят смехотворни обвинения срещу други страни, правителствата трябва да спазват човешките права и свободи, които са основа за мира, сигурността и благополучието, добави тя.

Литовският външен министър Линас Линкевичюс

обвини Москва, че се опитва насилствено да преначертае границите в Европа.

По думите му това, което виждаме в Европа днес, е как руската военна мощ се използва в нарушение на суверенните права на държавите в преследване на неоимперски амбиции, за които няма място в XXI в., предаде ДПА.

Украинските външен министър Павло Климкин обвини Русия, че води хибридна война в неговата страна, съчетавайки военна агресия, намеса във вътрешните работи на Украйна, пропаганда, политическа и икономическа принуда.

Ужасяващо е, че тези груби нарушения се извършват от постоянен член на Съвета за сигурност, който носи специална отговорност за поддържането на международния мир и сигурност, каза той.

По думите му Киев възнамерява да поиска умиротворителна мисия на ООН, която да наложи спазването на споразумението от Минск и очаква, че страните членки на ООН и на първо място Съветът за сигурност ще подкрепят подобна молба. Това ще бъде тест за способността на ООН да поддържа международния мир и сигурност, подчерта той.

Киев е започнал предварителни консултации с членове на Съвета за сигурност за

евентуална миротворческа операция в зоната на конфликта в Източна Украйна,

съобщи Климкин. Постоянният представител на Великобритания Майкъл Лайъл Грант заяви за ТАСС, че засега официални дискусии за евентуално изпращане на миротворци в Украйна в Съвета не се водят. „Министър Климкин е обсъждал това в двустранен формат с дипломати от редица страни-членки, в това число с мен“, уточни той.

Китайският министър на външните работи Ван И заяви, че остарели начини на мислене като манталитета от Студената война отдавна е трябвало да бъдат захвърлени на бунището на историята и призова за повече международно сътрудничество, демокрация и върховенство на закона.