Категории: Други

Обичаи и вярвания на Еньовден

Реклама

 

Денят на лечебните билки – Еньовден.

Днес своят ден празнуват – Яни, Яне, Яна, Янка, Янко, Яница, Янин, Янина, Янита, Янета, Янис, Яниса, Янимир, Янимира, Янислав, Янислава, Янизар, Янизара, Янил, Янила, Янилин, Янилина, Янидин, Янидина, Яник, Янек, Янико, Яника, Яно, Яньо, Янчо, Калоян,Енчо, Еньо, Йоан, Йоана, Ивет, Иван, Ивана, Иванка, Даян, Даяна, Дилян, Диляна, Диян, Дияна, Деян, Деяна, Деан, Деана, Диан, Диана и имена на билки.

Еньовден е народен празник, честващ се всяка година на 24 юни. Източноправославната християнска църква на този ден, чества рождението на Св. Йоан Кръстител, известен и като Св. Йоан Предтеча – човекът предсказал идването на месията (на Христа).  Често обредите и традициите на двата празника се преплитат.

В различните географски области  празникът носи различно име или се произнася по различен начин – в Област София името му е Яневден, във Великотърновска област – Иван Бильобер или Драгийкар, в Охрид – Ивъндън.

Според народа, на Еньовден започва далечното начало на зимата.

Ето и някой вярвания и обичаи:

Едно от вярванията гласи, че сутрин при изгрев слънце, слънцето „трепти”, „играе”  и който го види ще бъде здрав и успешен през годината. И точно по изгрев, всеки трябва да се обърне с лице към него през рамо да наблюдава сянката си. Ако тя е цяла, човекът ще бъде здрав през цялата година, а бъде ли тя наполовина –ще боледува. Вечерта на Еньовден  за здраве мъжете прескачат  специално накладен огън, а жените и децата минават  под две дрянови дръвчета, чиито върхове са завързани едно за друго с конец.

Също така, че преди  да „тръгне към зима“ слънцето се окъпва във водоизточниците и прави водата лековита. Затова всеки трябва да се измие преди изгрев в течаща вода или рано сутрин в росата.

Други вярвания гласят,че нощта срещу Еньовден е изключително подходяща за т. нар. „грабене“ (крадене) и „мамене“ (примамване) на плодородието от нивите и добитъка, макар че ритуалът се прави и на Гергьовден. Казват, че жени (баятелки, магьосници) отиват на чужда нива, събличат се голи и извършват различни ритуали. Тогава стръковете на нивата им се покланят. Прав остава само един стрък и това е царят на нивата. Тогава магьосницата го откъсва и го носи на своята нива или на нивата на този, който е поръчал „краденето“.

Грижата за съхраняване на реколтата и страхът от природните сили са породили още един ритуал — забраната да се жъне на Еньовден. Според поверието този ден е „хаталия“, „аталия“ (лош ден) и се вярва, че Свети Еньо ще порази с гръм нивата на онзи, който не го е уважил на празника му, а е отишъл да работи.

Смята се, че на Еньовден различните треви и билки имат най-голяма лечебна сила, особено на изгрев слънце. Затова е най-добре да се берат рано сутринта преди изгрева на слънцето. Жените — баячки, магьосници, ходят сами и берат билки, с които после лекуват и правят магии. Набраните за зимата билки трябва да са „77 и половина“ — за всички болести и за ,,болестта без име.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Царят на трапезата: Как да приготвим най-вкусния тиквеник

Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…

преди 12 часа

Идва Андреевден. Как се подготвя празничната трапеза

След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…

преди 13 часа

Новата седмица започва с празник. Ето кой има имен ден в понеделник

Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…

преди 13 часа

Масови полицейски проверки по пътищата на страната

10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…

преди 13 часа

Няколко вида чай, които ще ви избавят от кашлицата

Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…

преди 15 часа

Това е рецептата за най-вкусната супа топчета

Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…

преди 15 часа