САМО НА 15 И 16 ЯНУАРИ ВЪВ ФЕСТИВАЛНИЯ КОНГРЕСЕН ЦЕНТЪР ГЛЕДАЙТЕ ТАНЦОВИТЕ СПЕКТАКЛИ „ВЕСЕЛА НОВА ГОДИНА“, С КИТАЙСКИ МЛАДЕЖКИ АРТ АНСАМБЪЛ ОТ ПРОВИНЦИЯ СЪЧУАН!
Трупата представя традиционната китайска култура, културата Башу, на международната сцена от името на провинция Съчуан и на Китай.
Съчуан е люлка на културата Башу, която е основа на местната култура: с богато наследство на поезия, литература, калиграфия, картини. Много интересно явление е Съчуанската опера, включваща шън (мъжки роли), дан (женски роли ), дзин (мъж с изрисувано лице), мо (мъж на средна възраст) и чоу (клоун). Изпъстрена е с местни диалекти , носии, народна музика и танци, много хумор и най-вече оптимизъм.
Чрез операта човек може да разбере отношението на съчуанци към живота. Представленията разказват за образи от историята, фолклора и митологията, за любовта. Само ще дам няколко примера как се наричат спектаклите-комедии: „Есенна река”, „Да накараш племенник да вземе изпит за военна служба”. „Джън Банцяо си купува буркан”, „Лорд Бао гледа в огледалото”, „Джоу Рън предлага пиле” и „Търкалящи се фенери”.
Ето една легенда:
Преди години в една необикновена вечер в планинските райони на Съчуан се събрали фермери, които с фенери се отправили да гледат представление. И сцената била декорирана с пъстри фенери. Изпълнителите също танцували с фенери като описвали различни животни с тях – дракони, лъвове, крави, овце и еднорози. И до днес е запазено уникалното „Северно Съчуанско шоу с фенери”
Съчуанци много обичат куклените представления, в тях се използват големи кукли: около 1.50 м високи , изящно направени с ярки, с изражения на лицето. Повечето представления са озвучени с песни в стил Съчуанска опера.
Мястото на чая в съчуанската култура:
Съчуан е една от провинциите с най – дълга история в отглеждането и пиенето на чай в Китай: Още по времето на ранната Западна династия Джоу, преди около 3 000 години. Има много легенди, анекдоти, народни песни, свързани с чая и неговата история. В ПЛАНИНАТА Мъндин се отглеждат някои от най-висококачествените чайове. Този район се радва на малко слънце и уникалнa екологична среда, която спомага на дърветата да растат и да възпроизвеждат ароматни субстанции. Смята се, че чаят има магични свойства – 50 гр. от този чай могат да излекуват хронични заболявания, 100 гр. – могат да избавят човек от болести завинаги, 150 гр. дават нов живот, а 200 гр. могат да превърнат човек в божество. Чаят Мъндин винаги е бил считан за чудотворен за това и планината Мъндин се радва на такава известност.
Една от най – ранните форми на чайни церемонии в Китай е Мъндин чайна церемония, която има две различни школи – „Небесни ветрове” и „Движещ се дракон”. Те се характеризират с елегантност и яркост. И двете изискват изтънчени умения и артистичност. Има дори фея на чая Мъндин.
Смята се, че церемонията „Движещ се дракон” е създадена от прочутия монах Чанхуей от Северната династия Сун по време на уединението си в планината Мъндин. Всъщност тя се отнася към ЕДИН ОТ ВИДОВЕТЕ СЕРВИРАНЕ НА ЧАЙ, А ЧАЯТ Мъндин ИМА 18 НАЧИНА НА СЕРВИРАНЕ! Те обединяват традиционни чаени обичаи, военни изкуства и танци. Човек държи бронзов чайник с чучур, дълъг около един метър, сипвайки чай с грациозни движения, напомнящи тези на дракон.
Фермерите от чайните плантации обичат да изразяват емоциите си в песни.
Чаят е първото нещо, което малко дете започва да пие, след като вече е отбито. Смята се, че чаят спомага хората да развият мек и благ темперамент. Колкото повече чай пият, толкова по – благосклонни ще са хората.