реклама

Премиерът за Калиакра: За мен не е безразлично, когато трима кметове се правят, че проблемът с Калиакра го няма

План по план, нива по нива, бостан по бостан, ако трябва да се обясни на хората за Калиакра.

Това заяви премиерът Бойко Борисов на среща с всички заинтересовани страни – кметове, собственици на имоти, представители на природозащитни организации, на научната общност, на браншови организации и експерти от МОСВ, за да се потърси баланс по проекта за интегрирания план на защитените зони в района на Калиакра, предаде kanal3.bg.

За мен не е безразлично, когато трима кметове се правят, че проблемът с Калиакра го няма. Това каза министър-председателят Бойко Борисов на среща с всички заинтересовани страни от проекта за интегрирания план на защитените зони в района.

„Надявам се конструктивно и бързо да се намери решение. Разговарял съм с тримата кметове, общински съвети, представители на различни гилдии. Помолих всички страни да се върнем стъпка назад и да проведем днешния разговор. Затова казах, че спираме за един или два дни заповедта, да се съберем и да кажем дали този текст става, или не става“, заяви Борисов.

Той подчерта, че Брюксел очаква да консултират текстовете по заповедта, така че да мине възможно най-бързо.

„Ние сме осъдени и минимумът, който трябва да се приеме са тези осъдителни точки. От едната страна има едни интереси, от другата – други. Всички тези хора там са със своя бизнес и поминък. Нещата тръгват още от 2001 година. Ще загубим много време и няма да стигнем до никъде, ако се връщаме в миналото“, добави премиерът.

Той обясни, че трябва да се реши какъв да е текстът на заповедта, в противен случай глобата е по 20 000 евро на ден.

Министърът на околната среда и водите Нено Димов добави, че проблемът на Калиакра не е в Брюксел, не и в Натура 2000, а в начина, по който са определяни границите на земите.

„Трябва да е ясно, че всички страни в този разговор защитават легитимни обществени интереси. Тяхното мнение е важно, за да намерим устойчиво решение. Давам си сметка, че ще има работещо решение, когато се съхранява природата по европейски и български начин“, поясни Димов.

По думите му трябва да е ясно, че планът за управление не е нещо, което измисля министър.

„То е резултат от сериозни усилия, които трябва да бъдат общи. Искам да направим нещо трайно и работещо, а не нещо, за което хората ще спорят с години. Отмяната на тази заповед носи след себе си риск“, подчерта той.

Междувременно еколози поискаха оставката на министър Нено Димов.

 

*******

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna. Направи своята новина най-популярна. Сподели я с приятелите си.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!



🚀 За реклама в "Нова Варна

Супер оферта! Две рекламни публикации за само 300 лв. – максимална видимост за бизнеса ти! 📩 Свържи се на mediashop.bg@gmail.com

📲 Изпрати сигнал

Изпращате вашите сигнали и нередности по статии публикувани в медия “Нова Варна” на имейл: 📩 press.novavarna@gmail.com

➡️ Последвайте ни за още актуални новини в Google News

➡️ Следете за важни новини от Варна във Viber