in

Отбелязваме 181 години от рождението на Апостола на свободата

Аз съм се посветил на отечеството си жертва за освобождението му, а не да бъда кой знае какъв.

Днес се навършват 181 години от рождението Васил Левски. Годишнината ще бъде отбелязяна с редица прояви в страната.

От 9.00 часа в църквата „Св. Николай“ в родния му град Карлово ще бъде отслужена тържествена света литургия. От 10.00 ч., в двора на храма ще бъдат положени цветя и на гроба на майката на Левски Гина Кунчева. От църквата ще тръгне литийно шествие, което ще стигне до площад „20 юли“.

В 10.30 часа там ще се състои тържествен ритуал по издигането на националния флаг и знамето на Карлово. Ще бъде изнесен и молебен за благоденствието на града и жителите му. На площада по традиция ще бъдат посрещнати участниците в националния туристически поход „По стъпките на Васил Левски”.

През целия ден в града ще има културни събития. Вечерта от музея „Васил Левски“ ще бъде изнесено знамето на Карловския революционен комитет, а от 21.00 часа на площада ще се състои тържественият митинг- заря.

Държавният глава Румен Радев ще посети село Руен, където ще открие паметник на Васил Левски.

Пред паметниците на Левски в страната ще бъдат поднесени венци и цветя, а в Русе ще бъде открит бюст-паметник на Апостола на свободата.

Във Варна годишнината ще бъде отбелязана с общоградско честване, което ще започне в 9.00 ч. пред паметника на Апостола в Морската градина.

В Музея на Възраждането във Варна в чест на Васил Левски ще бъдат показани пушка кремаклийка, ками, револвери и чифте пищови. За първи път автентичните хайдутски оръжия ще бъдат извън витрина и всеки желаещ ще може да се докосне и да се снима с тях. Музеят очаква желаещите в 16 часа, когато ще има им беседа с малко известни факти от живота на Левски, а накрая ще бъде прожектиран документалният филм „Хайдути”.
В редица градове са предвидени различни прояви по повод годишнината от рождението на Левски.

Васил Кунчев е роден в Карлово през 1837 година. След смъртта на баща си 15-годишното момче отива при брата на майка си – архимандрит Василий, който е таксидиот на Хилендарския манастир в Карлово и Стара Загора. През 1959 година е ръкоположен за йеродякон. Решава да се посвети на революционната борба, „захвърля расото“ и в начало на 1962 година отива в Белград, където Георги Раковски подготвя Първата българска легия. Заради своите умения Васил Кунчев получава прозвището Левски. Участва в четата на Панайот Хитов, а сетне и във Втората българска легия на Раковски.

Левски става един от идеолозите на българската национална революция. Негово дело е създаването на Вътрешната революционна организация, която започва да гради в началото на 1869 година. Апостолът на свободата е убеден, че „нашето дело зависи от нашите собствени усилия“. Той е заловен в Къкринското ханче край Ловеч в края на 1872 г. Процесът срещу Левски е в София, а присъдата му – смърт чрез обесване, е произнесена през януари 1873 година и следващия месец е изпълнена.

 

*******
Спонсор допълнителна награда: logo-promocheck

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Ралица Петкова

Завършила съм специалност „Българска филология“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Mетодий“. Моите източници на вдъхновение са литературата, изобразителното изкуство и богатството на българския книжовен език.