in

Под краката ни се крие огромно, но недостижимо богатство

Снимка: Pixabay

Под краката ни е скрито огромно богатство – близо 1 квадрилион тона диаманти има под земната повърхност, увериха учени от Масачузетския технологичен институт, цитирани от „Франс прес“ и „Дарик“.

Но не трябва да се очаква треска за диаманти – тези скъпоценни камъни се намират на 145-240 км под повърхността на Земята, т.е. далеч отвъд разстоянията, достигани при днешните сондажни работи.

„Не можем да ги достигнем, но там има много повече диаманти, отколкото се смяташе досега“, заяви Улрих Фол от института. „Това показва, че диамантът не е екзотичен, а често срещан минерал“.

Като прибегнали до сеизмология, за да изследват начина, по който звукови вълни минават през нашата планета, учените открили това богатство в скали, наречени кратони, в земната кора и земната мантия.

Впоследствие те създали виртуални скали, съдържащи комбинация от минерали, за да се установи с каква скорост звуковите вълни минават през тях.

„Една от особеностите на диаманта е, че при него скоростта на звука е над 2 пъти по-голяма в сравнение с тази при минерала оливин в скали в земната мантия“, отбеляза Фол.

Учените констатирали, че единственият вид скала, който съответства на откритата в кратони скорост на звука, съдържа 1-2 процента диаманти.

Авторите на изследването предполагат, че древните подземни скали съдържат най-малко 1000 пъти повече диаманти, отколкото се смяташе досега.

 

*******
Спонсор допълнителна награда: logo-promocheck

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Ралица Петкова

Завършила съм специалност „Българска филология“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Mетодий“. Моите източници на вдъхновение са литературата, изобразителното изкуство и богатството на българския книжовен език.