Повишаването на заплатите в бюджетния сектор с 10 на сто, а на тези на учителите – с 20 на сто.
Това е акцентът на проектобюджета за 2019 г. и на съпътстващата го тригодишна средносрочна бюджетна прогноза, обявени от Министерството на финансите. От информацията се вижда, че е заложено немалко увеличение на брутния вътрешен продукт – ръст от 3,7%, или достигане до рекордните 116,4 млрд. лева, пише investor.bg .
Според доклада към бюджета растежът на БВП ще се ускори поради по-силните публични инвестиции и публично потребление. Очаква се ръстът на общите инвестиции в основен капитал да достигне 9,5%. Икономическият растеж се очаква да бъде от 3,5% в периода 2020-2021 г., става ясно от прогнозата.
Средногодишната инфлация, която прогнозира правителството за 2019 г. според Хармонизирания индекс на потребителските цени, е 3%, а инфлацията в края на годината ще се забави до 2,6%. За сравнение, за тази година се очакваше поскъпване на цените на стоките и услугите от около 1,4%, но през последните месеци то е двойно повече. Това прави съвсем основателни притесненията дали ще продължим да изпълняваме Маастрихтските критерии* за членство в ERM II.
Безработицата ще продължи да намалява – до 4,8%.
Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) е предвидено постепенно да нарастват с темп близък до номиналния ръст на БВП. В резултат, входящите ПЧИ ще възлизат на около 3,5-3,6% от БВП средногодишно за целия прогнозен период, очакват от МФ. Ако обаче структурата на преките инвестиции се запази същата като през 2018 г., това ще означава, че вложенията в капитал ще са с една трета по-малко, а новите преки инвестиции, различни от реинвестирането на печалбата, ще бъдат още по-малко.
От тригодишната бюджетна прогноза се вижда, че за постигане на очаквания ръст се разчита най-вече на вътрешното потребление и по-малко на инвестициите.
Иначе, през 2019 г. се очаква леко ускорение на растежа във външната търговия. Очакват се положителни условия на търговия, но динамиката в количествата ще е предопределяща за общите растежи, а номиналният ръст на вноса ще продължи да изпреварва този на износа. Ще се наблюдава по-съществено влошаване на търговския баланс до 6,1% от БВП. Изменението в салдата на останалите статии ще бъде минимално, като промените взаимно ще се компенсират и се очаква понижаване на излишъка по текущата сметка до 0,9% от БВП.
Планира се приходите в консолидирания бюджет през 2019 г. да надхвърлят 43,8 млрд. лв., което е с 5,6 млрд. лв. повече спрямо прогнозата за тази година. При приходите за периода 2019-2021 г. се наблюдава тенденция за спад от 37,7% до 35,8% като дял от БВП, пише в доклада на МФ.
Общо данъчно-осигурителните приходи за догодина се очаква да достигнат 34,5 млрд. лв. (при планирани 32 млрд. лв. за тази година). Прогнозните приходи от корпоративен данък за 2019 г. са 2,83 млрд. лв. От данъци върху доходите на физически лица за 2019 г. в хазната ще влязат 3,88 млрд. лв., като ефектът от увеличението с 50 лв. на минималната работна заплата от догодина е в размер на 19,8 млн. лв. Увеличението на учителските заплати ще доведе до нарастване на приходите от ДДФЛ с 23,1 млн. лв.
Прогнозните приходи от ДДС за 2019 г. са 10,83 млрд. лв. при относителен дял от потреблението за 11,9%. Положителен ефект върху приходите от ДДС ще има и от повишаването на акцизните ставки за нагреваеми тютюневи изделия от 152 лв./кг. на 233 лв./кг, което влезе в сила от 1 октомври 2018 г. и се оценява на 1,3 млн. лв. за 2019 г.
Догодина от акцизи държавата планира да събере 5,33 млрд. лв., а от мита – 237 млн. лв. Прогнозните приходи от данък върху застрахователните премии за 2019 г. са за 39,7 млн. лв.
Догодина държавата ще преразпределя повече средства през бюджета. Предвидените разходи са планирани да бъдат 44,45 млрд. лв., при прогноза от 38,61 млрд. лв за 2018 г. Повишението е с над 5,84 млрд. лв. Като съотношение от БВП разходите през 2019 г. ще бъдат 38,2%, при 35,7% за текущата година, което си е сериозен ръст.
Основните направления, по които ще дойдат тези допълнителни разходи, са повишаването на пенсиите и заплатите в образованието, на държавната администрация и на системата на сигурността.
Министерството на финансите ще спази изискването на НАТО България да отделя 2% от БВП за отбрана към 2024 г., като за целта през 2019 г. за сектора ще бъдат предвидени 1.58% от БВП или 1.839 млрд. лв. За пенсии са предвидени с 1,5 млрд. лв. повече в сравнение с тази година. За социални и здравно осигурителни плащания сумата ще стигне бъде над 17 млрд. лв. Хората с увреждания ще получат допълнително 150 млн. лв.
Зa 2019 г. yвeличeниeтo нa възнaгpaждeниятa нa пeдaгoгичecĸия пepcoнaл cpeднo e c 20 % c цeл дocтигaнe пpeз 2021 г. нa yдвoявaнe cпpямo 2017 г. нa cpeдcтвaтa зa възнaгpaждeния нa пeдaгoгичecĸитe cпeциaлиcти.
Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!
Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…
След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…
Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…
10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…
Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…
Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…
Leave a Comment