in

Българин направи гориво за коли от вода

Снимка: marica.bg

Бившият енергетик Светослав Цанев патентова метод за добиване на водород чрез разграждане на вода, който е много по-ефективен от досега съществуващите.

За целта използва само слънчева енергия, пише в. „Марица“.

„Досегашните начини са скъпи и затова – неефективни. Водородът е повече от два пъти по-калоричен като гориво от бензина и на практика е неизчерпаем продукт”, разказва Цанев.

„Сега разлагаме водата с електролиза. При нея се използва много електроенергия и оттам полученият водород е скъп.“

Бившият енергетик е платил 2000 лева за патента си за следващите 20 години. Става въпрос за защита на интелектулна собственост на национално ниво. Патентът е с № 66609. Всяка година ще внася такса за поддържането му, която расте стъпаловидно – от 200 лева първата година, до 1700 последната. Светослав Цанев търси спонсор, който има възможност да финансира разработката на рафинерия за водород. Тя ще е прототип на бъдещо голямо предприятие и евентуално – световна технология.

В патента му влиза и метод, по който полученият кислород и водород се отделят един от друг.

„Имам положителни мнения на експерти в тази област. Такова получих и от соларен експерт”, разказа за „Марица“ Цанев.

Автомобилите с водород са считани за част от бъдещите технологии. Пречката досега бе ниското КПД за получаването му. Ако технологията на Цанев влезе в експлоатация, изобретението му ще е рафинерия за водород. Тя ще произвежда гориво за автомобили, самолети и кораби.

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Публикувано от Ралица Петкова

Завършила съм специалност „Българска филология“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Mетодий“. Моите източници на вдъхновение са литературата, изобразителното изкуство и богатството на българския книжовен език.