Категории: България

Бизнесът отново атакува първите 3 дни болничен

Реклама

За пореден път от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) се опита да лансира идеята за въвеждането на период на изчакване от няколко дни, в които болничните не се заплащат нито от работодателя, нито от държавното обществено осигуряване.

От 2010 г. у нас първите три дни се плащат от работодателя в размер на 70% от осигурителния доход, а следващите дни се поемат от Националния осигурителен институт (НОИ), който покрива 80 на сто. От години обаче бизнесът иска това да отпадне.

За последната година средствата за болничните са скочили двойно, сочат данни на Българската стопанска камара, а контрол от страна на работодателя и държавата няма. Но идеята на работодателите първите три дни от болничния да не се заплащат отново среща отпор.

„Темата е стара и много сме дискутирали по нея. Тя цели да реши един стар проблем, който възникна по време на финансовата и икономическата криза, когато държавният бюджет и бюджетът на НОИ бяха на голям дефицит“, коментира изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България Добрин Иванов в „България сутрин“.

Той обясни, че причината да се отвори темата отново е внесен в парламента законопроект на партия „Воля“, който предвижда да отпадне задължението първите три дни болнични да се плащат от работодателите и това да стане задължение на общественото осигуряване.

„Синдикатите винаги са имали едно становище и то е, че след като работникът плаща своите осигуровки е нормално да получава съответното обезщетение. Да сме точни, терминът период на изчакване означава нищо насреща“, коментира Марио Нинов от КТ „Подкрепа“ пред Bulgaria ON AIR. По думите му синдикатите не са притеснени от това кой ще изплаща обезщетенията, а от това да не останат работещите без една работна заплата в годината, ако се разболеят няколко пъти от грип.

„Проблемът е, че най-масовият използван болничен е до три дни. Той се издава от личните лекари в по-големите случаи и се издава за всякакви заболявания, дори за временни здравословни неразположения“, изтъкна Добрин Иванов. Според Марио Нинов обаче проблемът идва от начина на изчисление на болничните на тези хора, които работят на сумарно изчисление на работното време. И добави, че е напълно нормално да има ръст на издаването на болничните, тъй като са се увеличили и работещите хора у нас.

 

*******
Спонсор на наградата този месец:

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Мъж от Варненско изчезна безследно в Каспичан

ОДМВР - Шумен издирва по молба на близките му Джабил Хасан Сали на 84 години…

преди 28 минути

Пътнически влак, пълен с хора дерайлира в София

Стана ясно, че влак дерайлира при входните стрелки на гара "Захарна фабрика" в София. Снощи…

преди 28 минути

Какво ще бъде времето днес по Черноморието

Днес ще е слънчево, в източните райони със слаб вятър от север-северозапад. Дневните температури ще…

преди 3 часа

Какви са полезните свойства на киселите краставички

Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…

преди 17 часа

Полезно ли е пресичането на киселото зеле

Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…

преди 17 часа

Спряха ферибота Свищов – Зимнич

Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…

преди 17 часа