Категории: България

Учители вземат по 160 лв. за е-урок или контролно

Реклама

Учители дигитални създатели ще взема по 160 лв. за направата на електронен урок или част от него, упражнение, контролно, филми, учебно помагало.

Средствата ще бъдат опуснати по проект „Образование за утрешния ден“, който е финансиран със 105 млн. лв по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.

Уроците ще бъдат качени в облачна среда, която ще бъде достъпна както за децата от училищата в страна, така и българските училища, пише Монитор. Педагозите ще имат на разположение и специална библиотека със снимки и видеа, които да могат да използват без да се притесняват за авторските права.

Преди да бъдат качени в „облака“ образователните ресурси ще преминават през система за валидация, обясни зам.-образователният министър Деница Сачева при представянето на проекта. Очаква се до 16 месеца първите електронни уроци и упражнения да бъдат достъпни. До края на 3-годишния период на проекта техният брой да бъде около 10 000. Те ще обхващат всички учебни предмети и класове. Образователните ресурси ще бъдат адаптирани и за малчуганите със специални образователни потребности.

С 23 млн. лв. пък ще бъда закупени интерактивни дъски, таблети, мултимедийни проектори, както и интерактивни маси за детските градини. За децата със специални потребности пък ще бъдат осигурени проектори и дисплеи за визуализация на интерактивно съдържание и специализирана съвременна техника. Очаква се по проекта да бъдат обхванати 2000 образователни институции, от които 1940 са училища. Сачева обясни, че пилотно ще бъдат включени и 60 детски градини, за да може да се проследи дали дигиталните технологии са приложими при обучението и на по-малките деца. За да се включат в проекта обаче те трябва да отговарят на три условия – да имат необходимата среда, да имат обучени педагози, както и съгласието на всички родители.

От втория учебен срок по проекта ще бъдат сформирани занимания по интереси по ключови дигитални умения за малчуганите от 1-и до 12-и клас, а учениците от 5-ти до 12-и ще има възможност за допълнителни часове по компютърно моделиране.

В тях се очаква да се включат 60 000 ученици. По целия проект пък ще бъдат обхванати 220 000 хлапета от детските градини и ученици.

27 000 педагози ще преминат пък през дигитални обучения, за киберсигурността, интелектуалната собственост. Те ще бъдат с различна продължителност и ще носят кредити на учителите.

*******
Реклама:

Стани част от новините с NovaVarna.net! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на info@novavarna.net или на facebook.com/media.novavarna.
Всеки месец най-четената публикация по читателски сигнал печели НАГРАДА.
Подкрепи благотворителна кауза
За реклама: https://novavarna.net/реклама
Чети, споделяй и коментирай най-важното от Варна, България и света!

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Какво ще бъде времето днес по Черноморието

Днес ще е слънчево, в източните райони със слаб вятър от север-северозапад. Дневните температури ще…

преди 57 минути

Какви са полезните свойства на киселите краставички

Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…

преди 16 часа

Полезно ли е пресичането на киселото зеле

Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…

преди 16 часа

Спряха ферибота Свищов – Зимнич

Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…

преди 16 часа

Искат срещата между ГЕРБ и ПП-ДБ да бъде публична

Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…

преди 16 часа

Задължителни ли са зимните гуми у нас

Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…

преди 16 часа