Категории: Любопитно

Кои храни ще изчезнат от менюто ни заради климатичните промени

Реклама

Повечето от тях вероятно ще бъдат в твърде оскъдни количества

Климатичните промени карат човечеството да се адаптира към новите условия на живот. Това включва и вероятността някои храни, с които отдавна сме свикнали, да изчезнат или да останат в изключително оскъдни количества с много висока цена.

Пчелите са в опасност заради глобалното затопляне. Повишаващите се нива на CO2 намаляват протеина в цветния прашец – основният хранителен източник за пчелите.

В най-лошия случай този проблем може да доведе до смъртта им, тъй като те няма да успеят да получат достатъчно храна. Респективно – и производството на мед ще бъде ограничено.

Твърде вероятно е половината от площите, подходящи за отглеждане на кафе, да бъдат унищожени до 2050 г.

Изглежда, че пшеницата вече е повлияна негативно от изменението на климата. Това означава, че хляб, сладки кифлички и различни печени храни могат да се превърнат в деликатес за нашите деца.

Човечеството рискува да загуби поне 1/4 от световното производство на пшеница, тъй като повишението на температурите с всеки градус, намалява реколтата с около 6%.

Фъстъците се нуждаят от специално внимание. За отглеждането им са нужни по-малко от 5 месеца постоянно топло време и умерени количества дъжд.

Бирата е любима напитка на милиони хора по цял свят. Жегата и сушата обаче могат да доведат до 3-17% загуба от реколтите на ечемик и хмел.

Въпреки че какаовите дървета не се влияят от високите температури, те изискват обилни валежи и висока влажност. Липсата им може да наложи сероиозно намалаление производството на прах, трюфели или шоколади.

Кой не обича да се отпуска с чаша чай след дълъг, натоварен ден? Производството на чай също се влияе от промените в климата.

Оризът може да стане по-малко питателен поради нарастващата концентрация на въглероден диоксид в атмосферата. Това означава, че хората, които разчитат на ориза като основна храна, ще трябва да търсят начини да избегнат опасните за здравето проблеми.

Ябълките, черешите и прасковите са сред любимите плодове на мнозина. Но вероятно ще трябва да ги заменим с някои зеленчуци, които са в състояние да издържат на заплахата от глобалното затопляне.

Екстремните жеги през лятото са опасни за овощните дървета. В резултат на това производителите очакват недостиг на количество и качество на сочните плодове.

Климатичните промени се отразяват негативно на дърветата, чийто сок се използва за производство на кленов сироп. Очаква се подходящото местообитание за тези дървета да намалее значително през следващите 80 години.

Трябва да се замислим дали искаме да изгубим основна част от видовете растения, а и да изменим начина си на живот, заради безхаберие към природата.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Царят на трапезата: Как да приготвим най-вкусния тиквеник

Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…

преди 13 часа

Идва Андреевден. Как се подготвя празничната трапеза

След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…

преди 13 часа

Новата седмица започва с празник. Ето кой има имен ден в понеделник

Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…

преди 13 часа

Масови полицейски проверки по пътищата на страната

10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…

преди 13 часа

Няколко вида чай, които ще ви избавят от кашлицата

Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…

преди 15 часа

Това е рецептата за най-вкусната супа топчета

Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…

преди 15 часа