Има реална опасност от неконтролируемо увеличение на битовата престъпност – плод на безработицата и отчаянието на хората.
Това прогнозира Калина Милославова, председател на Адвокатска колегия-Варна.
Тя определя ситуацията с извънредното положение като срив в икономическата, социалната, образователната, културна и всяка сфера на живота ни.
„Обществото вече е уморено и обезверено от непрестанното коментиране на ситуацията около разпространението на COVID-19. Скоро ще вземе връх недоволството от ограничителните мерки, липсата на работа, задлъжнялостта и фалитите. Очакваме бум на престъпления, провокирани от глад“, посочва Милославова.
В колегията очакват, че скоро ще се стигне до масово преустановяване на адвокатска дейност. Признават, че се чувстват неравнопоставени със съдиите, прокурорите, разследващите, служителите на различните министерства и структури към тях, държавните служители и всички на бюджетна издръжка, които ще получат своите месечни възнаграждения.
„Адвокатите са зависими от юридически и физически лица – техни клиенти, които са преустановили трудова дейност, изпаднали са в неплатежоспособност или са останали безработни. Наред с това са налице редица задължения за плащане на наеми на кантори, осигуровки, данъци и др. Положението на социална изолация, неразглеждането на около 90% от делата в съдилищата, ограничаването работата на частните съдебни изпълнители и нотариуси допълнително блокират адвокатската дейност“, посочва председателят.
Въпреки това Адвокатска колегия-Варна дава възможност за безплатно консултиране на лица, чиито правни въпроси не търпят отлагане. На специално открит за целта електронен адрес – consult.vak@gmail com, постъпват запитвания по различни казуси – например от разведени родители за упражняване правото им на лични контакти с децата им през пролетната ваканция или от лица, чиито организирани пътувания са били отменени заради ограничителните мерки.
Според Калина Милославова изказването на финансовия министър Владислав Горанов, че сега е време, в което „адвокатите трябва да извадят спестяванията си“ е несериозно.
„Голяма част от колегите се издържат само от разпределените им дела по Закона за правната помощ, т.нар. „служебни защити“ или месечните им доходи покриват вноски за осигуровки, наеми, членски внос, телефони, консумативи и други подобни разходи. Бяха направени предложения в пакета от икономически мерки да бъдат включени и лицата, упражняващи адвокатска професия – с увеличаване на нормативно-признатите ни разходи, поемане на част от месечните осигурителни вноски от държавата, удължаване срока на подаване на годишните данъчни декларации, но това не бе прието“, коментира още Милославова.
От варненската колегията са инициирали въвеждането на нулев членски внос, а Висшият адвокатски съвет има решение вноската да отпадне до края на месец май. Адвокатските колегии не получават никакво държавно финансиране.
Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…
Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…
Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…
Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…
Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…
Leave a Comment