Миряните се събраха в Катедралния храм „Успение Богородично“ на Велики петък – най-скръбния ден за християните, в който те съпреживяват страданието, смъртта и погребението на Иисус Христос.
Днес не се служи литургия, а се извършва последованието на Царските часове, вечерня и изнасяне на Светата плащаница, пред която вярващите се поклониха.
Богослужението бе възглавено от Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан.
Заради препоръките на Светия синод поклонението пред Плащаницата трябваше да става без тя да се целува, без да се докосва, без да се минава под нея, без да се раздават цветя и здравец, а с благоговейно прекръстване и поясен поклон.
„Това няма нищо да промени от съдържанието на богослужението“, каза преди дни Варненският и Великопреславски митрополит Йоан.
Тогава той допълни, че вечерта на Велики петък вярващите ще имат възможност да минат под Светата Плащаница. Това ще се случи след традиционната литийна обиколка около храма, когато свещениците я повдигат.
Велики петък е най-тъжният, най-тежкият ден за Божия син. Той бива разпитван, вина Му вменили, а Пилат, пoдстрекан от тълпата, която ревяла „Разпни Го“, му издал тежка присъда.
В този ден Иисус претърпял безброй поругания, мъки, неимоверни страдания. Това е денят, в който разпънали на кръст невинния Агнец – „изтезаван за нашите беззакония и мъчен за нашите грехове“, принесен в жертва за греховете на цялото човечество. Раздрало се небето и земята, слънцето скрило лика си, тъмнина надвиснала над Голгота.
Черен, мрачен, потресаващ е деня, в който Божият Син умрял, разпънат на кръст като най-позорен разбойник. На Велики петък бил погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която властите оставили стража и огромен камък на входа. На този ден в храмовете е Неговото опело.
В този ден от Страстната седмица постът е особено строг. Църквата повелява тогава да не се яде, нито нещо да се пие (дори вода).