Храните, съдържащи прясно и кисело зеле, могат да бъдат полезни в борбата с COVID-19
Киселото мляко е предпазило българите от коронавируса, сочи ново проучване, публикувано в списанието „Clinical and Translational Allergy“, изследващо връзката между смъртността от вируса и хранителните навици на отделни нации, предава БГНЕС.
Според учените онези, които консумират много кисело мляко или кефир, като Гърция, България и Турция, са регистрирали ниска смъртност от COVID-19.
Осен ферментиралите млечни продукти, експертите смятат, че и храните, съдържащи прясно и кисело зеле, могат да бъдат полезни в борбата с коронавируса, тъй като то понижава нивата на АСЕ2, които „помагат“ на вируса да зарази организма.
Според европейските изследователи това би могло да обясни защо страни като Германия и Южна Корея, където тази храна е ключова част от менюто им, са с по-малко смъртни случаи в пандемията.
„Храната играе роля при имунната защита срещу COVID-19 и може да обясни някои от разликите, наблюдавани в епидемиологичната ситуация в европейските страни. Разбирането на тези различия и защитни фактори, какъвто е храната, е от решаващо значение и може да помогне за овладяване на такива епидемии. Сега промених начина си на хранене, ям сурово зеле три пъти седмично, кисело зеле веднъж седмично, йогурт за закуска и избирам кисели зеленчуци“, казва д-р Жан Бускет, професор от университета в Монпелие във Франция и бивш експерт на СЗО, който ръководи проучването.
Според СЗО в Германия има значително по-ниска смъртност, както и в Австрия, Чехия, Полша, Словакия, Прибалтика, Финландия, България, Гърция и Румъния. Смъртността обаче е много по-висока в Белгия, Франция, Италия, Испания и Великобритания.
Експертите в проучването твърдят, храната може да бъде ключовата разлика между нациите.В страни с ниска смъртност хората обикновено консумират големи количества ферментирали храни, като кисело зеле или млечни продукти. Те са богати на антиоксиданти и се смята, че понижават нивата на ключов ензим, наречен АСЕ 2. Той е прикрепен към клетките в белите дробове, които СOVID-19 използва като входна точка в тялото.
Учените смятат, че ферментиралите храни могат да действат като естествен блокатор на вирусите.
„Установихме, че определена храна може да намали активността на АСЕ2. Например, ферментиралите млечни продукти са признати за естествени инхибитори на АСЕ2. Коронавирусът се свързва с АСЕ2, причинявайки оксидативен стрес, възпалителни процеси и респираторни ефекти. Ферментиралите храни имат мощен антиоксидантен ефект и могат да предпазят от тежка форма на COVID-19“, казва д-р Баскет.
По публикацията работи: Ивайла Андонова
В момента е сезонът на киселото зеле. Но това е един огромен ангажимент защото трябва…
Според поверията се смята, че от днешния празник денят започва да расте по малко, колкото…
Тази нощ след продължително боледуване издъхна един от първите предприемачи в Благоевград, собственик на веригата…
Стана ясно, че условията, които „Продължаваме промяната-Демократична България“ поставят за започване на преговори за сформиране…
Както е изведстно автокрадците стават все по-креативни. Под прицел са нови коли, които се оказват…
Стана ясно, че румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата, информират от Териториалния инспекторат…
Leave a Comment