Безпилотният апарат потегли с ракета носител Чанчжън-5 (Дълъг поход 5) от космодрума Вънчан на южния китайски остров Хайнан.
Очаква се сондата Тянвън-1 (Въпроси към небето 1) да достигне до Марс през февруари. Тя носи различни научни инструменти за изследване на атмосферата и повърхността на планетата за следи от вода и лед.
Това е първата самостоятелна китайска мисия до друга планета. Тя е заявка за глобална лидерска роля в космическата сфера и израз на технологична мощ и амбиции от страна на Китай, отбелязва Ройтерс, цитирани от БТА.
Ако мисията на Тянвън-1 е успешна, Китай ще стане едва третата държава, след Съединените щати и бившия Съветския съюз, успяла да спусне космически апарат на повърхността на Червената планета, отбелязва ДПА.
В момента осем апарата – американски, европейски и индийски – са на орбита около Марс или на повърхността му.
В неделя (в понеделник рано сутринта българско време) Обединените арабски емирства изстреляха от Япония своя сонда към Червената планета. В близките месеци се очаква и нова американска мисия.
По публикацията работи Снежина Раева
Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…
Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…
Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…
Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…
Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…
Leave a Comment