Читател на „Нова Варна“ се свърза с нас с желанието да дари кръвна плазма на нуждаещ се
Ето и най-важните неща, които всеки желаещ да дари плазма, трябва да знае:
Какво е кръвна плазма?
Кръвта се състои от различни части: червени кръвни телца, бели кръвни телца, тромбоцити и плазма. Плазмата е жълтеникава течност, в която плуват всички кръвни клетки и компоненти. Тя е 55% от обема на кръвта, 90% от нея е вода. Останалите 8-10% са неорганични и органични вещества като белтъци, въглехидрати, мазнини, ензими и др.
Какво е реконвалесцентна плазма?
Плазмата на хора, които са се излекували от COVID-19, съдържа антитела, които организмът е произвел специално срещу новия коронавирус SARS-CoV-2.
Антителата са протеини, които се произвеждат от имунната система при среща с инфекциозен агент.
Защо са важни антителата в плазмата на дарителя?
Антителата се свързват с вируса и го елиминират от организма. Пациентите, които са преболедували COVID-19 с клинични прояви, са по-подходящи дарители на реконвалесцентна плазма поради повечето антитела, които съдържат тяхната плазма.
На какви условия трябва да отговарят кандидатите за дарители на реконвалесцентна плазма?
• Възраст: между 18 и 65 години;
• Телесно тегло: над 50 кг;
• Преболедували и възстановили се от COVID – 19 инфекция;
• Не сте боледували от HIV, хепатит B и C, сифилис, нямате рисково поведение;
• Чувствате се здрав/а и не приемате лекарства;
• Нямате сериозни придружаващи заболявания;
• Не Ви е преливана кръв и кръвни продукти;
• В момента се чувствате здрави и състоянието Ви не налага прием на медикаменти.
• Желаещите да дарят реконвалесцентна плазма COVID – 19 следва да отговарят и на общите изисквания за кръводарител.
Къде мога да даря реконвалесцентна плазма?
„Засега даряването става само в Националния център по трансфузионна хематология (гр. София; ул. „Бр. Миладинови” №112) от понеделник до неделя. Работното време е от 09.00 ч. до преминаване на последния записан за деня дарител. Центърът работи и в събота и неделя, ако има предварително записани желаещи да дарят плазма.
За максимално удобство и спестяване на време е необходима предварителна консултация и записване на телефон:
0876 752 909 – Д-р Стефановски;
0876 773 201 – д-р Павлов.
Във ВМА също може да бъде дарена реконвалесцентна плазма. Всеки, които желае може да дари плазма в болницата, като за тази цел е необходимо предварително да бъде направен тест за антитела на място в лечебното заведение. Последващите стъпки по поцедурата ще бъдат обяснени на място в болницата на дарителите. Повече информация за стъпките и самата процедура по даряване на реконвалесцентна плазма във ВМА може да получите на тел. 02/9225506.
Как мога да даря плазма, ако не живея в София?
Пътните разходи се поемат от Сдружение „Лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма”. За тази цел трябва да се свържете със Сдружението на телефон 0898780380 или на имейл covidplasma19@gmail.com.
Какво представлява процедурата и каква е нейната продължителност?
Процедурата за даряване на плазма се нарича плазмофереза. Преди същинската процедура се взема малко кръв, за да се направят кръвни изследвания и за да се отхвърли наличието на трансмисивни инфекции. След това следва същинската процедура, при която кръвта на донора минава през апарат, в който се отделят клетъчните елементи на кръвта като еритроцити, левкоцити и тромбоцити. Те се връщат на донора, защото се възстановяват бавно. Отделя се само плазмата, която е около 55 % от кръвта и съдържа полезни белтъци, минерални соли, антитела и др.
! Общо времето, включващо снемане на анамнеза, диагностика и даряване на плазма, не отнема повече от час – час и половина. Донорът получава 2 дни отпуск.
Колко плазма мога да даря?
До 600 мл, която се разделя на 3 дози. Обикновено се прелива една доза първия ден, след почивка от 24–48 часа се прелива втора доза. Подобрението се усеща веднага от болния, а лекуващият лекар наблюдава подобрение на показателите и клиничната картина.
Колко пъти мога да даря плазма за един месец?
По протокол плазма може да се дарява няколко пъти през 7 – 10 дни.
Опасно ли е да се дарява плазма?
При спазването на правилата, даряването на плазма е напълно безопасно, дори полезно за донора. От кръвта се отделя само тя, а червените кръвни телца се връщат обратно в организма, което прави даряването на плазма значително по-щадящо в сравнение с обикновеното даряване на кръв.
Трябва ли да съм закусил, когато отивам да даря плазма?
Желателно е да се нахраните добре. Важно е и след даряването да наблегнете на диета, богата на протеини.
Къде да тествам нивото на антителата си?
Това се прави след даряването на плазма в Националния център по трансфузионна хематология. Ако сте боледували преди 5–6 месеца и искате да дарите плазма, може да се направи безплатен тест на нивото (титъра) на COVID-19 антитела в Столичната РЗИ. Там може да отиде всеки, който иска да дари реконвалесцентна плазма, след предварителна уговорка.
Кога настъпва ефектът от преливането на реконвалесцентна плазма?
Ако е правилно приложено, вливането на плазма от преболедувал COVID-19 може да доведе до подобряване на състоянието на болния още в първите 24 часа.
По време на кампанията на сайта на Българския лекарски съюз, на Facebook страницата на съсловната организация и на тази на Сдружение „Лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма” ще бъдат публикувани информационни материали за това какво е кръвна плазма, за необходимостта от даряване на реконвалесцентна плазма, затова кои е подходящ за дарител, подробности за самата процедура, както и лични истории на дарители и излекувани.
Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…
Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…
Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…
Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…
Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…
Leave a Comment