Категории: Любопитно

Може ли обикновената настинка да изхвърли коронавируса от тялото ни?

Реклама

Според учени вирусът, който причинява обикновена настинка, може на практика да изхвърли коронавируса от клетките на нашето тяло, пишат от BBC

Известно е, че някои вируси се конкурират, за да бъдат единствените, който причиняват инфекция.

Според изследователи от Университета в Глазгоу риновирусът, причиняващ настинка, превъзхожда коронавируса и надделява над него.

Ползите може да са краткотрайни, но риновирусът е толкова широко разпространен, все пак може да помогне за потискане на Covid, добавят още те.

„Мислете за клетките в носа, гърлото и белите дробове като за редица къщи. След като вирусът попадне вътре, той може или да държи вратата отворена, за да пусне други вируси, или може да затвори вратата и да запази новия си дом за себе си“- обясняват учените.

Грипът е един от най-егоистичните вируси наоколо и почти винаги заразява сам. В същото време други вируси, като аденовирусите, са по-склонни да споделят къщичката си.

Има много спекулации за това как вирусът, причиняващ Covid, известен като Sars-CoV-2, би се вписал в мистериозния свят на „взаимодействията между вируси“.

Времената на социално дистанциране значително забавиха разпространението на всички вируси и значително затрудниха тяхното изучаване.

Екипът от Центъра за изследване на вируси в Глазгоу използва реплика на лигавицата на нашите дихателни пътища, направена от същите видове клетки, и я заразява със Sars-CoV-2 и риновирус, който е една от най-разпространените инфекции при хората.

Ако риновирусът и Sars-CoV-2 бяха пуснати едновременно, само риновирусът успява да зарази нашия организъм.

Ако риновирусът е имал 24-часов старт, тогава Sars-CoV-2 няма никакъв шанс. Дори когато Sars-CoV-2 е имал преднина от  24 часа, за да започне, риновирусът го изхвърля от клетките ни.

Подобни ефекти са наблюдавани и преди. Голямо огнище на риновирус може да забави пандемията от свински грип през 2009 г. в някои части на Европа.

По-нататъшни експерименти показват, че риновирусът предизвиква имунен отговор в заразените клетки, което блокира способността на Sars-CoV-2 да прави копия от себе си.

Когато учените блокирали имунната реакция, тогава коронавирусът достигнал такива нива сякаш риновирусът не е там.

Въпреки това коронавирусът би могъл да причини инфекция отново, след като настинката е отминала и имунната реакция е отслабнала.

Според д-р Мурсиа ваксинацията, заедно със спазването на добра лична хигиена плюс взаимодействията между вирусите могат да намалят значително честотата на Sars-CoV-2, но максималният ефект ще дойде от ваксинацията.“

Все още не е известно как точно се установява всичко това в бъдещите зими. Вероятно коронавирусът все още ще бъде налице,а всички други инфекции, които бяха потиснати по време на пандемията, може да се завърнат, след като имунитетът срещу тях отслабне.

Превод: Редакция „Нова Варна“, Ралица Димитрова

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Царят на трапезата: Как да приготвим най-вкусния тиквеник

Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…

преди 3 часа

Идва Андреевден. Как се подготвя празничната трапеза

След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…

преди 3 часа

Новата седмица започва с празник. Ето кой има имен ден в понеделник

Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…

преди 3 часа

Масови полицейски проверки по пътищата на страната

10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…

преди 3 часа

Няколко вида чай, които ще ви избавят от кашлицата

Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…

преди 6 часа

Това е рецептата за най-вкусната супа топчета

Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…

преди 6 часа