Според психолозите сънищата могат да разкрият много неща за нашето психическо състояние, като ни съветват никакъв случай не трябва да пренебрегваме знаците, които ни дават те
Но защо всъщност сънуваме?
„Всеки човек сънува“, обяснява психологът Иън Уолъс. „Това е биологична необходимост. Хората, които мислят, че не сънуват, всъщност просто не си спомнят сънищата си, когато се събудят.“
„Като хора ние спим в 90-минутни цикли (така наречените ултрадиански ритми) и във всеки от тези цикли имаме по един сън .“
Според психологът, ако обикновено спим по 7 часа, то ние ще имаме общо пет епизода от сънища. В началото на нощта тези епизоди обикновено са доста кратки и фрагментирани може би 10-15 минути, но до сутринта, тяхната продължителност е между 40-45 минути.
„Прекарваме около два часа на нощ в сънища. Това са близо дванадесета част от целия ни живот“, продължава психологът. „Хората често казват:„ Никой не знае защо сънуваме “, но това са глупости. През 70-те години на миналия век експерименти в медицинския факултет на UCSF в Калифорния установиха, че когато сме будни, съзнаваме само около 2% от това, което всъщност преживяваме.
„Повечето от тези 98% от несъзнаваното осъзнаване са емоционални, така че поглъщаме огромно количество емоционална преживяваща информация през деня“, казва Уолъс. „Нашият мозък трябва да направи нещо с него.
„Основната функция на сънуването е да обработва нашите емоции – да разберем кои всъщност ме ние, какво чувстваме, какви са нашите нужди и убеждения. Също така използваме това време, за да консолидираме спомените си. Хората често мислят за сънищата като за поредица от образи, но всъщност те са поток от емоции. „
Какво всъщност означават честите кошмари?
Ако имате определен кошмар отново и отново, вашето подсъзнание може да се опитва да ви каже нещо важно, обяснява психологът. „Кошмарите са мозъкът, който работи чрез емоциите“, казва Уолъс.
„Психичното здраве е основно емоционално, така че когато създавате нещо, което е малко кошмарно или обезпокоително, вие обработвате някои наистина мощни емоции.
На кои сънища трябва да обърнем особено внимание?
„Наистина зависи от източника на безпокойство, стрес или депресия“, казва Уолъс. „Често ще иматe усещане, че сте извън контрол или се случват неща, които могат да бъдат доста мощни и често доста насилствени.“
„Един от най-често срещаните сценарии за сънища е някой, който се опитва да намери пътя към дома“, казва Уолъс. Според психологът образът на къщата в сънищата ни е символ на представата ни за самите нас.
„Ако сънувате, че не можете да намерите пътя към дома, вероятно се опитвате да разбете кои всъщност сте. Може би трудно ви е трудно да се впишете в определена среда и не сте сигурни дали хората около вас ви харесва“- споделя още психологът.
Скритите емоции могат дани направят много по-стресирани, което ще допринесе да сънуваме още кошмари.
Превод: Редакция „Нова Варна“, Ралица Димитрова
Стана ясно, че земетресение с магнитуд 4,1 е било регистрирано в румънския сеизмичен район Вранча,…
Стана ясно, че цената на повечето зеленчуци на борсите в страната се покачва тази седмицата,…
Днес, на 24 ноември Православната църква почита Света великомъченица Екатерина. Тя е една от най-образованите…
ОДМВР - Шумен издирва по молба на близките му Джабил Хасан Сали на 84 години…
Стана ясно, че влак дерайлира при входните стрелки на гара "Захарна фабрика" в София. Снощи…
Днес ще е слънчево, в източните райони със слаб вятър от север-северозапад. Дневните температури ще…
Leave a Comment