Обичате ли да ставате рано сутрин? Или пък сте от хората, които ако имат възможност, предпочитат да си поспиват до обяд?
Оказва се, че хората, които са ранобудни, имат склонност към “по-добро привеждане в съответствие с обичайните графици за работа и почивка,” докато нощните птици може да изпитват затруднения с адаптацията, казва Ветер.
Авторите на проведено наскоро проучване във Великобритания, което също установява, че генетичните предпочитания към по-ранното ставане “защитават срещу депресия и подобряват благосъстоянието,” казват, че “циркадното разминаване,” или това до каква степен ежедневието ни не е в тон с вътрешния ни часовник, “е потенциално обяснение, като … при нощните птици разминаването е по-голямо.”
От физиологична гледна точка хората, които се будят по-рано, също така се излагат по-рано и на повече слънчева светлина, което може да се отрази на тяхното благосъстояние,пишат още от Fakti.bg.
Вашият хронотип е генетика, но има някои неща, които можете да направите, за да “хакнете” тялото си, така че да се събуждате по-рано, казва Ветер.
“Светлината е един от основните фактори, на които да обръщате внимание, така че се опитвайте през деня да получавате достатъчно светлина (излизайте навън, например, особено сутрин), а вечер внимавайте да не се излагате на прекалено много светлина,” съветва Ветер. Това също така означава да сведете до минимум използването на електронни устройства преди лягане, допълва тя.
Физическите упражнения по-рано през деня могат да помогнат за “засилването” на сигналите, които казват на тялото ви кога е време да се буди и кога е време да ляга, казва Ветер.
На последно място, хапването късно вечер трябва да се избягва, защото влияе на вашето храносмилане, а оттам и на съня ви, допълва тя.
Имайте предвид обаче, че няма “идеално” време за лягане и ставане. “Малко вероятно е да има един конкретен времеви прозорец, който би бил най-добър за всички, като по-скоро това е диапазон,” казва Ветер. Оптималното време за сън при възрастните обаче е между седем и девет часа всяка нощ.
По публикацията работи: Ралица Димитрова
Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…
Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…
Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…
Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…
Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…
Leave a Comment