Ново проучване показва, че хората, които са загубили обонянието си след заразяване с новия коронавирус, може да не го възстановят напълно до три години след това.
Това е един от най-често срещаните симптоми при досегашните варианти на новия коронавирус. „Някои пациенти може да чакат до три години, за да се върне напълно обонянието им, тъй като е необходимо време за възстановяване на сетивата“, обяснява Карл Филпот от Норичкия медицински институт към университета на Източна Англия, предаде DarikNews.
Според него при хората, които имат подобни смущения за дълъг период от време, вирусът вероятно е стигнал по-навътре в мозъка.
Теорията на експерта се основава на проучвания, при които е изследван мозъкът на пациенти, починали от тежък остър респираторен синдром (ТОРС), спадащ към същото семейство вируси като причинителя на COVID-19 SARS-CoV-2. „Все още обаче няма яснота за точния механизъм, предизвикващ продължаващото дълъг период смущение“, добави Филпот.
Според проучване, публикувано през месец юни, над 80% от преболедувалите COVID-19 със загуба на обонянието си го връщат до четири месеца след излекуването. Според данните от изследването 5% от хората не си възстановяват обонянието дори и година след преболедуването на новия коронавирус.
Експертите все още не са сигурни каква е точната причина за загубата на обоняние при пациентите с COVID-19. Това е и причината да не може да се намери лечение.
Днес ще е слънчево, в източните райони със слаб вятър от север-северозапад. Дневните температури ще…
Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…
Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…
Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…
Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…
Leave a Comment