Категории: Варна

Две поредни събития ще отбележат 75-годишния юбилей на проф. Милко Коларов

Реклама

Концерт матине на 10 октомври, дирижиран от юбиляря, и творческа среща на 11 октомври ще почетат приноса на Маестрото в артистичната история на Варна. Входът на срещата е свободен.

Милко Коларов, голямото варненско име в българската композиторска школа, празнува 75-годишния си юбилей с две поредни събития в родния град. И двете са част от програмата на Международния музикален фестивал „Варненско лято”, фестивалът, от чиято история маестро Коларов е неотменна част десетилетия наред.

Първото събитие е на 10 октомври от 11:00 ч. в Градската художествена галерия – неделно матине на камерен ансамбъл „Симфониета” със солист Мартин Чуров – баскларинет. Под палката на неуморния Маестро ще прозвучат Дивертименто от неговия велик учител Панчо Владигеров  и Симфония №29 ла мажор КV 201 от Моцарт. Специален момент в концерта ще бъде премиерното изпълнение на най-новата творба на проф. Коларов  – Концерт за баскларинет и камерен ансамбъл. 

На следващия ден, 11 октомври, от 19:00 в Концертното студио на Радио Варна е творческата среща с композитора. Живото общуване с Маестрото винаги е много ценно за неговите почитатели заради искрените и страстни, често остри думи на големия творец, който освен от музиката е изкушен и от словото. Философските му размисли за живота и мисията на артиста са намерили израз в неговите книги “Записки”, които обогатяват читателя с досег до интимните механизми на творческия процес. Помнят се ярките мисли от тези записки: “Музиката трябва да изрази онова състояние на човека, за което няма думи” и „…изкуството има смисъл само когато стане изповед”. 

Този път в центъра на срещата ще бъде представянето на новия сборник „Хорови и солови песни”. Публиката ще има удоволствието да чуе и записа на „Концерт за цигулка и оркестър” от Милко Коларов в изпълнение на Люцернския симфоничен оркестър с диригент Джон Акселрод. Входът е свободен.

Проф. Милко Коларов е завършил “Композиция” в Музикалната академия в София при Панчо Владигеров и неговото ученичество при великия композитор става определящо за творческото му израстване. Учи оркестрово дирижиране при проф. Константин Илиев, към когото също питае огромно уважение. Специализира в Париж. След дипломирането си има активна творческа, изпълнителска и педагогическа дейност. 

Неговата професионална диригентска кариера преминава през свързаните с родния град Варненска филхармония и Варненска опера. Близо 20 години ръководи Габровския камерен оркестър. Бил е диригент на Симфоничния оркестър на Музикалното училище във Варна, преподавател във ВСУ “Черноризец Храбър”. Ръководи създадения от него Камерен ансамбъл “Симфониета”, с който редовно участва в ММФ “Варненско лято”. 

Автор е на музикално-сценични творби, сред които операта “Най-щастливият човек” и балета “Корени”, на симфонични и вокално-симфонични произведения, камерна музика, хорови цикли, театрална музика. Неговите творби са изпълнявани в Русия, Италия, Великобритания, Германия, Турция, Япония, САЩ, Чехия, Полша, Франция, Южна Корея и др.

По традиция Маестрото композира творби специално за Международния музикален фестивал “Варненско лято”. 

Проф. Милко Коларов е носител на орден “Св. св. Кирил и Методий” първа степен с огърлие за високи творчески постижения и особено значими заслуги за развитието на културата и изкуството. Почетен гражданин на Варна.

ММФ „Варненско лято“ 2021 се организира от Община Варна в партньорство с Министерството на културата, Национално училище по изкуства „Добри Христов“, Театрално-музикален продуцентски център – Варна, и със съдействието на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“, Регионален исторически музей, Дворец на културата и спорта – Летен театър и Фестивален и конгресен център – Варна, Queen Elisabeth Music Chapel.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Какво ще бъде времето днес по Черноморието

Днес ще е слънчево, в източните райони със слаб вятър от север-северозапад. Дневните температури ще…

преди 57 минути

Какви са полезните свойства на киселите краставички

Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…

преди 16 часа

Полезно ли е пресичането на киселото зеле

Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…

преди 16 часа

Спряха ферибота Свищов – Зимнич

Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…

преди 16 часа

Искат срещата между ГЕРБ и ПП-ДБ да бъде публична

Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…

преди 16 часа

Задължителни ли са зимните гуми у нас

Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…

преди 16 часа