Основни фактори, влияещи негативно върху бранша са невъзможността за планиране на повишаващите се разходи за ток, за производствени ресурси и ситуацията с пандемията
След последните събития, свързани с фалити на варненски хлебопекари, Медия Нова Варна се свърза с Иво Бонев – председател на Варненския съюз на хлебопекарите и сладкарите, за да потърси отговори на някои въпроси, свързани с проблемите на бранша, на фона на повишаването на цените на тока.
Бонев заяви, че най-големия проблем е неяснотата и невъзможността за планиране на разходите, тъй като никой не дава гаранция какви ще бъдат цените, както на електроенергията, така и на газта. “Трудно е да предвидиш с какви цени да излезеш на пазара”, добавя Бонев. Според него фалитите в бранша се дължат именно на това.
Според Бонев поскъпването на тока влияе и на ръста на цените на
основните суровини, с които хлебопекарите и сладкарите работят, а именно брашното, маслата, маргарините, олиото, сирената, кашкавалите, подобрителите, маята, захарта, опаковките и като цяло всички, суровини за производството на хляб, тестени и сладкарски изделия.
“В рамките на 6-7 месеца цената на бяло брашно за тон се повиши от 600 лв на около 1000 лв., а цената на специалните брашна – от 750 лв, на тон до 1230-1400 лв., в зависимост от това какво е брашното”, добавя още той пред Нова Варна.
Бонев изразява безпокойство относно това какви ще са сметките за ток за следващите месеци. “Не можем да планираме каква ще бъде цената на тока. За октомври и ноември държавата помогна частично и облекчи сметките, дори и с малко… но това все пак беше глътка въздух за нас”, казва той.
Сметките за декември, които плащат от бранша в момента са с около 3 пъти над това, с което са свикнали в рамките на същия период от миналата година.
Според Бонев “всички производители, и малки, и големи са пред угрозата, или да фалират, или вдигнат цените, което е последната и крайна мярка”. Тази мярка води и до загуба на конкурентоспособност. Както разходите, така съответно и цените на произведените от бранша продукти, не могат да бъдат планирани.
Наблюдава се спад в продажбите, който е свързан, както с кризисните месеци януари, февруари и март, когато по-принцип потреблението в бранша е по-малко, така и с епидемичната обстановка и повишаването на цените на тока и производствените ресурси.
Иво Бонев е от 20 години в бизнеса и твърди, че досега не е бил свидетел на подобна ситуация. Той вярва, че държавата прави стъпки, свързани с подпомагането на бизнеса, но те са категорично недостатъчни.
По интервюто работи: Пламена Сутева
Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…
След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…
Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…
10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…
Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…
Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…
Leave a Comment