Много от избягалите в България бежанци от Украйна, търсят сигурност по Черноморието, тъй като то им е познато заради почивките, на които са идвали. Някои от бежанците наемат по-малки жилища за по-голям брой хора, а други са склонни и да платят по-голяма сума, за да се настанят в голяма къща
Големият брой украински граждани, бягащи от войната и търсещи убежище у нас, промени и пазара на имоти. Голяма част от тях предпочитат да намерят сигурност по българското Черноморие, защото познават района от почивки у нас.
Доста са тези в Бургас и Южното Черноморие. Повечето от тях са настанени безвъзмездно в хотели и получават нощувка и храна, но тези с финансови възможности предпочитат да са самостоятелни.
Само в Бургаска област бежанците са близо 11 000, някои от тях наемат апартаменти.
Брокерът Лариса Иванова каза за „Твоят ден“ по Novа News, че се търсят повече двустайни апартаменти.
„Търсят се двустайни апартаменти, някъде за около 400-500 лева, но се настаняват по-голям брой хора – идват с възрастни или с деца“.
„На този етап жилища се наемат за два, три до четири месеца. Всички се надяват, че войната ще приключи в рамките на този период. Някои търсят къщи, понеже са с домашни любимци и да много хора. В по-голяма част от тези случаи, това са хора, свикнали на висок стандарт и идвайки тук, те си го търсят. Чувам за наеми от порядък на 1500 евро, като някои хора са спокойни и готови са платят тази цена“, заяви и брокерът Надя Георгиева.
Търсенето на имоти под наем от украински бежанци съвпада и с една тенденция, наложила се през последните години, а именно повишен интерес към наемане през пролетта. Съветът към собствениците на имоти е въпреки краткия период за наемане, да се подсигурят с договор.
Интерес към наемане на имоти регистрират и брокери в Слънчев бряг.
„Украинските граждани по принцип търсят двустайни и тристайни жилища, естествено напълно обзаведени“, това потвърди и друга опитен брокер в Бургас Райна Троева.
„Пазарът за недвижими имоти регулярно е доста натоварен относно наемите в този период, защото около март, април всички, които живеят под наеми и са решили да сменят жилището, го правят сега. Проблемът според мен идва от това, че голяма част от наемодателите си търсят наематели дългосрочно. Нормално е украинските граждани да са с нагласата, че са за малко и скоро ще си тръгнат“, каза още брокерът.
„Краткосрочното отдаване на имот по наем крие няколко риска – ако едната страна примерно е некоректна и не си плати последните сметки за ток, вода и консумативи, депозитът остава при наемодателя, но той няма да бъде достатъчен. След всяко освобождаване на имот трябва да прави освежаване, за да може отново да бъде даден под наем. Освен това, това не са български граждани и дори нещо да се случи, наемодателите не могат да си търсят правата и по съдебен път“, сподели брокерът.
По публикацията работи: Мариела Анастасова