Бежанците от Украйна, пристигнали у нас и регистрирали се за временна закрила, не могат да ползват правата си на здравноосигурени. Лични лекари сигнализират, че много от тях изобщо не фигурират в регистрите. Това е сериозен проблем смятат лекарите, тъй като има украински бежанци с тежки заболявания, които се нуждаят от сериозно и навременно лечение. Възниква и друг проблем, а именно с големите разлики в имунизационния календар на Украйна и България. Общопрактикуващи лекари смятат, че в България може да бъдат внесени заболявания, за които отдавна сме забравили
Доктор Николай Христов е личен лекар на четирима украински бежанци. Казва, че десетки искат да се лекуват при него. Проблемът е, че тези пациенти, макар и със статут за временна закрила, не са регистрирани в системата и здравноосигурителният им статус е неясен.
„Проблемът е, че ние просто не можем да си свършим работата, защото тези първи бежанци, които идват регистрирани, логично са пациентите в най-голяма нужда – с тежки хронични заболявания, приемащи скъпи лекарства“, каза пред БНТ д-р Николай Христов, личен лекар.
Много от бежанците имат нужда от сериозна лекарска помощ. Пациент на доктор Христов вече е в интензивно отделение на една от болниците в града. Други трябва да приемат животоспасяващи лекарства, които Здравната каса покрива частично, но само за здравно осигурените.
„Защото за тези скъпоструващи лекарства и консумативи, които осигурените пациенти получават, има тежка процедура, но тези бежанци няма как да отговорят на процедурата. И ние просто сме с вързани ръце, защото има тежка процедура, която няма как да започне, ако ние не ги регистрираме в Касата по някакъв начин. Чиновничките в касата казаха да не ги регистрирам, при което аз категорично отказах, защото не смятам, че е редно по този начин да се замаже проблемът“, обяснява д-р Николай Христов, личен лекар.
„Проблемът трябва да се реши до дни, защото има пациенти с тежки заболявания, чието лечение не търпи отлагане“, казва доктор Николай Христов. Той алармира и за друг проблем – заради различния ваксинационен календар у нас и в Украйна е възможно бежанците да внесат в България отдавна забравени болести.
„Морбили, полиомиелит, коклюш и други такива, които не сме виждали или само по книгите сме чели. Не всички деца са ваксинирани в България. Благодарение на антиваксърските истерии през последните години и на Ковид пандемията също, ваксинационното покритие спадна за морбили под 90%. Специално за морбили има контингент деца, това са децата до 13 месеца, които са без ваксина, защото първата се получава на 13 месеца. При тях заболяването протича изключително тежко“, допълва д-р Николай Христов, личен лекар.
От Министерството на здравеопазването съобщиха, че проблемът със здравноосигурителните права на бежанците ще се реши, когато бъдат приети на второ четене от Народното събрание промените в Закона за здравеопазването. Именно тези промени регламентират статута на бежанците с временна закрила. Дотогава пациентите може да посещават спешните кабинети. Уязвимите групи, сред които деца, самотни майки, непълнолетни без придружители, хроничноболни и претърпели насилие, се ползват с права на здравноосигурени, дори и да не са регистрирани в системата.
По публикацията работи: Мариела Анастасова