Великден е свързан с много обичаи и ритуали. Според традицията когато се белят шарените яйца на Великден, черупките трябва да се събират внимателно. Ако паднат на пода, това се приема като знак, че през годината ще има много бълхи и болести в къщата.
Събраните черупките се изхвърлят навън. Първото боядисано яйце винаги трябва да е червено – то се слага до домашната икона. В Плевенския край второто боядисано яйце се разчупва и се раздава на близките в семейството, за да са здрави всички през годината, каза Миглена Николаева, ръководител на отдел „Етнография” в Регионалния исторически музей в Плевен, предаде Actualno.com.
През годината яйцето под иконата се използвало като лек – ако се разболее някое от децата в семейството, баба му слагала червеното яйце под главата, за да оздравее по-бързо. Ако пък в семейството има мома за женене, слагали червеното яйце в раклата й, та като дойдат годежари и видят дрехите й, те да заблестят.
„Козунакът навлиза в България като храна в началото на 20-и век. В миналото за Великден у нас са се правели специални обредни хлябове – за трапезата, за лазарската кумица, за кръстниците и за близките. Тези хлябове са омесени от най-хубавото брашно. То се пресява в сито няколко пъти. В него се слага сребърна гривна или пръстен, защото среброто прогонва лошото. Обредният хляб е като безкръвен курбан.