in

След безмилостния дъжд Южна Африка бие алармата за климатична криза (ВИДЕО)

Кадър: Youtube

Много хора все още са в неизвестност след наводненията този месец. Екстремното време става все по-често срещано и може да бъде опустошително, предава Тhe Guardian

Оцелелите от опустошителните наводнения в Южна Африка описват „лист върху лист от безмилостен дъжд“, който отми цели къщи, мостове и пътища, уби около 450 души и направи хиляди бездомни.

Бурята, която доведе до обичайните валежи за цяла година за 48 часа, изненада метеоролозите и беше обвинена от експерти по изменението на климата. Новото бедствие идва, след като три тропически циклона и две тропически бури удариха Югоизточна Африка само за шест седмици през първите месеци на тази година.

Пълният мащаб на опустошението, причинено от наводненията в Южна Африка този месец, тепърва ще става ясен, като много жертви все още са в неизвестност, а властите все още научават за нови щети около източния крайбрежен град Дърбан . Много десетки хиляди хора остават без вода и има нарастващи опасения за избухване на инфекциозно заболяване.

35-годишният Узаир Исмаил каза, че е бил принуден да напусне дома си в центъра на Дърбан със съпругата си и осемгодишното си дете, когато вода и кал нахлули през врати, прозорци и водопроводи посред нощ, когато бурята удари почти двама преди седмици.

„Имахме късмет, че се измъкнахме живи… Бавно, бавно се изградихме до годен за живеене дом с няколко вещи и бяхме оставили всичко. Но други загубиха много повече. Поне сме в безопасност“, каза Исмаил пред Guardian.

Някои семейства бяха почти напълно унищожени при бедствието, губейки осем или 10 членове.

Президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса описа „катастрофа с огромни размери“ и приписа бедствието на извънредната климатична ситуация.

„Това ни казва, че изменението на климата е сериозно, то е тук“, каза Рамафоса, докато посети наводнения столичен район eThekwini, който включва Дърбан, малко след наводненията. „Вече не можем да отлагаме това, което трябва да направим, и мерките, които трябва да предприемем, за да се справим с изменението на климата.
Други повториха предупреждението на Рамафоса.

„Това е само началото на поредица от екстремни метеорологични явления, които са свързани с изменението на климата… Африка замърсява най-малко и страда най-много от изменението на климата“, каза Ибрахима Чейх Дионг, генерален директор на African Risk Capacity, агенция, създадена от Африкански съюз да помогне на правителствата да планират по-добре бедствия и да смекчат тяхното въздействие.

Бедните хора, живеещи в импровизирани селища, построени върху нестабилни, стръмни клисури около Дърбан, бяха най-силно засегнати от наводненията. Повечето имат неадекватни или никакви дренажни системи, а домовете понякога са крехки бараки, които предлагат малка защита срещу елементите.

Фернааз Хюсеин, 35-годишен координатор на хуманитарната агенция Islamic Relief, която живее в Дърбан, каза, че първо е помислила, че дъждът е само част от тропическото време в града, но се притесни, когато не спря.

„Беше просто безмилостно. Имаше само лист след лист и не се виждаше нищо отвъд него. Просто не спря. Просто ставаше все по-зле и по-зле. Никога не съм виждал подобно нещо в живота си. Дъждът беше толкова силен и вятърът толкова силен, че се страхувахме, че прозорците [ще] се счупят“, каза Хюсеин.

Тя описа корабни контейнери, плаващи по магистралите, и петролен танкер, изхвърлен на известния плаж на Дърбан.

„Не можете да направите нищо, за да си помогнете. Чувствате се напълно безсилни. И утре може да се случи отново и нищо не можем да направим“, каза тя.

Експерти казват, че въздействието на климатичната криза е все по-очевидно в цяла Африка, като десетки милиони страдат от суша в Сахел и части от Източна Африка, докато югоизточното крайбрежие на континента е засегнато от интензивни бури.

Мрежата от учени на World Weather Attribution (WWA), която е пионер в начините за разбиране на причините за екстремните метеорологични явления, заяви, че изменението на климата е направило проливните дъждове по югоизточното крайбрежие на Африка както по-тежки, така и по-вероятни .

„Отново виждаме как хората с най-малка отговорност за изменението на климата понасят тежестта на въздействията“, каза съоснователят на WWA Фридерике Ото от института Grantham в Imperial College London.

След като тропическата буря Ана удари региона през януари, тропическият циклон Бацирай удари Мадагаскар в началото на февруари, последван в бърза последователност от тропическата буря Думако и тропическите циклони Емнати и Гомбе.

Учените от WWA използваха метеорологични наблюдения и компютърни симулации, за да сравнят моделите на валежите при днешния климат с този в прединдустриалната зона, преди глобалното отопление.

Те се фокусираха върху два от най-влажните периода – по време на бурята Ана в Малави и Мозамбик и по време на циклона Бацирай в Мадагаскар.

„И в двата случая резултатите показват, че валежите, свързани с бурите, са станали по-интензивни от изменението на климата и че епизодите на екстремни валежи като тези са станали по-чести“, казва WWA в доклад за своите констатации.

Техните заключения съвпадат с по-широкото изследване на климата, което показва, че глобалното затопляне може да увеличи честотата и интензивността на валежите, въпреки че определянето на колко точно изменението на климата влияе на екстремните събития е затруднено поради недостига на висококачествени исторически записи за валежи за региона.

Южноафриканската метеорологична служба заяви, че въпреки че е невъзможно да се припише отделно събитие на климатичната криза, „в световен мащаб всички форми на тежко и екстремно време… стават все по-чести и по-екстремни, отколкото в близкото минало (като пряк резултат от глобалното затопляне и свързаното с него изменение на климата). С други думи, може да се очаква проливни дъждове като настоящия инцидент… да се повтарят в бъдеще и с нарастваща честота.“
Много страни в Африка са лошо подготвени за подобни бедствия.

Макар и най-индустриализираната страна на континента, Южна Африка се бори да предостави навременна и ефикасна помощ на пострадалите от наводненията. Една от причините за недостига на вода сред изселените от наводненията в и около Дърбан е, че около половината от флота на местното правителство от 100 водни танкера е установено, че не работи, когато властите наредиха разполагането им миналата седмица. Хиляди войници вече са разположени, за да подпомогнат операцията за помощ.

Анализатори казват, че екстремните метеорологични явления могат да допринесат за политическата нестабилност в целия континент. В Южна Африка многократният неуспех да се предложи навременна и ефективна помощ на жертвите изостри общата липса на вяра в Африканския национален конгрес, който е на власт от 1994 г.

„Просто нормалните хора си помагаха. Имах повече подкрепа от непознати. Дори няма да питам правителството. Средствата винаги липсват и никога не достигат до точните хора“, каза Исмаил.

Полицията е принудена да използва сълзотворен газ, за ​​да разпръсне протестиращите, ядосани от липсата на помощ от властите.
„Само защото служителите на ANC редовно не се грижат в отчаяни моменти като тези, толкова много хора са убедени, че партията е безнадеждно корумпирана и че дори средствата за помощ при наводнения ще бъдат откраднати“, пише коментаторът Стивън Гроутс в редакционна статия за Новинарски уебсайт на Daily Maverick.

Шон Кристи от Lédecins Sans Frontières каза, че неправителствената организация работи с местните здравни власти за предоставяне на медицински сестри и съветници на пострадалите от наводнения.

„Относно психосоциалното психично здраве, видяхме много и много нужди“, каза той пред Guardian.

Превод и редакция: „Нова Варна“

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/