По време на провелото се в Икономически Университет – Варна събитие, министърът на електронното управление Божидар Божанов представи визията и приоритети на Министерството на електронното управление и разказа за предизвикателствата и възможностите по отношение на електронната идентификация
Тази седмица се проведе събитие на ИКТ Клъстер – Варна под надслов „Сверяване на часовника“ с участието на министъра на електронното управление Божидар Божанов.
Сред присъстващите бяха 57 представители на различни компании, университети, гимназии и браншови организации от целия регион и други гости. Събитието се проведе на територията на Икономически Университет – Варна.
Министър Божанов представи визията и приоритети на Министерството на електронното управление и разказа за предизвикателствата и възможностите по отношение на електронната идентификация. Последващата дискусия между министъра и гостите засегна теми, касаещи се до ИКТ сектора и неговото развитие.
Сертификати за членство бяха тържествено връчени на представители на организациите. Присъдиха се и няколко сертификата за принос към работата на клъстера: на бившия дългогодишен председател на УС на ИКТ Клъстер – Варна, на началника на регионалното управление на образованието за град Варна и на началника на отдел „Връзки с обществеността и административно-правни отношения“ в Община Варна.
Промоцията завърши с връчване на стипендия на ученик от 12-ти клас за постигнати забележителни резултати в областта на IT проектите.
Председателят на Управителния съвет към ИКТ Клъстер – Варна Емил Цанков и ръководителите на работните групи отчетоха постигнатите резултати от сдружението в рамките на изминалите шест месеца и очертаха приоритетните оси на работа за следващата половин година.
ИКТ Клъстер – Варна обединява организации и експерти, споделящи идеята за развитие на Варна като естествен хъб на Информационните Технологии и Иновациите в черноморския регион и готови да допринасят с финансови средства, лично време и усилия в постигането на тези цели.
Визията на ИКТ Клъстер – Варна е изградена в три елемента:
За региона: да утвърди град Варна като глобално-разпознаваем регион за IT технологии, иновации и инвестиции и предпочитана локация за IT компании и професионалисти в сферата на IT технологиите, които да се развиват професионално тук
За образователно-квалификационната и кадрова политика: да създаде условия за оптимално изграждане на кадри и таланти за обезпечаване на бизнеса
За членовете на клъстера: да създаде колаборативна IT бизнес екосистема между членовете на Клъстера за синергичен ефект
Към момента, организациите членки наброяват 38, сред които 22 компании, 6 университета, 4 гимназии и средни училища, и 6 неправителствени организации и сдружения.